Melek’i katleden erkeğe mahkemeden çifte indirim

  • 14:10 25 Haziran 2019
  • Hukuk
EDİRNE - Melek Sakarkarbalkanıgeçen’i katlettiği için hakkında "kasten öldürme" suçundan dava açılan Erkan Sakarbalkanıgeçen’in yargılandığı karar duruşmasında mahkeme önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, ardından  "haksız tahrik" indirimi ve "takdiri indirim" uygulayarak, cezayı 15 yıl 10 ay hapis cezasına indirdi.
 
Edirne'de Erkan Sakarbalkanıgeçen isimli erkek 2017’de evli olduğu Melek Sakarbalkanıgeçen’i katletmişti. Erkan Sakarbalkanıgeçen, Melek’i katletmesinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilirken, hakkında Edirne 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Erkan Sakarbalkanıgeçen, Edirne 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıktı. Duruşmada Erkan Sakarbalkanıgeçen, avukatları, katledilen Melek’in ailesinin avukatları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün vekili katıldı.
 
Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın, 'eşi kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası ile cezalandırılmasını, verilecek cezada ise "haksız tahrik" hükümlerinin uygulanarak 18 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.
 
Melek’in ailesinin avukatı, mütalaaya "haksız tahrik" hükümlerinin uygulanmaması yönünden katılmadıklarını belirtti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü vekili de sanığın herhangi bir indirim uygulanmadan üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatı ise ağır tahrik indiriminin uygulanmasını istedi.
 
Mahkeme heyeti, Erken Sakarbalkanıgeçen, "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan açılan davada eylemin, "eşe karşı kasten öldürme" suçunu oluşturduğuna hükmetti. Erken Sakarbalkanıgeçen önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme,  "haksız tahrik" indirimi ve "takdiri indirim" uygulayarak, cezayı 15 yıl 10 ay hapis cezası olarak kararlaştırdı.