Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'e verilen hapis cezaları bozuldu

  • 12:57 19 Temmuz 2019
  • Hukuk
MALATYA - Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 18’inci Ceza Dairesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile DBP  eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'e 29 yıl hapis cezası veren Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını bozarak yeniden yargılanmalarına karar verdi.
 
Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'e "Ögüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiaları ile verdiği cezalar, İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu.
 
Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada mahkeme heyeti Gültan’a “Örgüte üye olmak” suçlamasıyla 11 yıl 3 ay, “örgüt propagandası” suçlamasıyla ise 3 yıl hapis cezası vermişti. Heyet, Sebahat’a ise “Örgüte üye olmak” suçlamasıyla 9 yıl 9 ay, “örgüt propagandası” suçlamasıyla da 5 yıl 3 ay hapis cezası vermişti.
 
Mahkemenin verdiği hapis cezaları üzerine Sebahat ve Gültan’ın avukatları, kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı.
 
Dosyayı inceleyen Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 18’inci Ceza Dairesi Gültan’a verilen 14 yıl hapis cezası ile Sebahat’a verilen 15 yıl hapis cezasını esası da etkileyecek şekilde usulen bozdu.
 
Mahkeme, Sebahat ve Gültan’ın tahliye taleplerini reddederek tutukluluklarının devamına karar verdi.