Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın tutuklanmasına karar verildi

  • 08:27 21 Eylül 2019
  • Hukuk
ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında tutuklama talep edilen HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında mahkeme, tutuklu yargılanmasına karar verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında jet hızıyla tutuklama talep edilmişti.
 
Sulh Ceza Hakimliği'nde görülen duruşmada Selahattin tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade verdi. Selahattin’in ifadesi ardından Kandıra Kapalı Cezaevi'nde bulunan Figen’in ifade işlemi başladı.
 
Figen’in de ifadesi alınması ardından duruşma avukat savunmalarıyla devam etti. 
 
Figen’in avukatları konuya dair şu açıklamalarda bulundu: "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6-8 Ekim tarihlerinde yaşananlarla ilgili olarak 2014/46757 sayılı soruşturma dosyasında HDP Eş Genel Başkanları ve MYK üyeleri hakkında soruşturma başlatılmıştı. Eş Genel Başkanlar ve milletvekilleri yönünden dosyalar hakkında ayırma kararı verilip Diyarbakır’daki ana soruşturmayla birleştirilmişti. Bu fezleke sebebiyle müvekkilimiz Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş tutuklu yargılanıyor iken bugün aynı olayla ilgili ifadeye çağrılmış ve TCK’nın 302. maddesinden savunma yapması istenmiştir. Savcılık aynı olay nedeniyle ikinci defa tutuklanmalarını talep etmiştir. Çok açıkki bu kararla, müvekkilimiz Yüksekdağ’ın 27 Eylül tarihli duruşmasında tahliye ihtimaline karşılık özgürlüğünün önüne geçmek için açık bir müdahale gerçekleşiyor. Bu açık hukuksuzluğa karşı herkesi sürecin takipçisi olmaya çağırıyoruz."
 
Avukatların savunması ardından mahkeme heyeti Figen ve Selahattin’in  tutuklu yargılanması kararı verdi. 
 
Hakim kararını bildirmeden gitti 
 
Mahkeme kararında, Figen ve Selahattin "Devletin Birliği ve bütünlüğünü bozma", "Bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmeye azmettirme", "Birden fazla kişi ile birlikte gece vaktinde suç örgütüne yarar sağlamak maksadıyla yağmaya azmettirme", "Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya azmettirme" iddiaları suçlarının vasıf ve mahiyeti kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren deliller ve fiillerin kanunda cezası olan miktarı anayasanın 19'uncu ve AİHM kararında yer alan 5'inci maddede tutuklama gerekçesi nedeniyle adli kontrol şartlarının yeterli olmayacağı nedeniyle tutuklu yargılamalarına karar olunur" ifadelerine yer verdi.
 
Hakimin avukatların yüzüne okunması gereken kararı okumayarak gitmesi ardından hakim hakkında tutanak tutuldu.
 
Figen ve Selahattin 6-7 Ekim 2014 yılında gerçekleşen Kobane eylemlerinde yaşanan olaylar sırasında meydana gelen "cinayet", "yaralama", "mala zarar verme", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "hırsızlık", "yağma", "iş yeri ve konut dokunulmazlığının ihlali" gibi iddialardan açıldığı öğrenildi.