Gültan ve Sebahat’ın bozulan davasının ilk duruşması yarın

  • 09:10 15 Ekim 2019
  • Hukuk
MALATYA - Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 18’inci Ceza Dairesi’nin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'e verilen hapis cezalarını bozmasının ardından yargılandıkları davanın ilk duruşması yarın Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'e "örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiaları ile verdiği cezalar, temmuz ayında İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu. Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada mahkeme heyeti Gültan’a “örgüte üye olmak” suçlamasıyla 11 yıl 3 ay, “örgüt propagandası” suçlamasıyla ise 3 yıl hapis cezası vermişti. Heyet, Sebahat’a ise “örgüte üye olmak” suçlamasıyla 9 yıl 9 ay, “örgüt propagandası” suçlamasıyla da 5 yıl 3 ay hapis cezası vermişti.
 
Mahkemenin verdiği hapis cezaları üzerine Sebahat ve Gültan’ın avukatları, kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşımıştı. Dosyayı inceleyen Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 18’inci Ceza Dairesi Gültan’a verilen 14 yıl hapis cezası ile Sebahat’a verilen 15 yıl hapis cezasını, esası da etkileyecek şekilde usulen bozmuştu.
 
Ayrıca mahkeme, Sebahat ve Gültan’ın tahliye taleplerini reddederek, tutukluluklarının devamına karar verdi.
 
Bozulan davanın ilk duruşması 16 Ekim’de (yarın) Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
Duruşmaya katılma çağrısı!
 
HDP Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) da, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın 16 Ekim günü Malatya'da görülecek davasına çağrıda bulunarak, “Bütün kadınları duruşmalara hep birlikte katılmaya, birlikte güçlü bir ses çıkarmaya davet ediyoruz” diyerek duruşmaya davet etti.