‘İşgalin lokumu olmaz’ diyen öğrencilerin hapsi isteniyor

  • 14:02 15 Ekim 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Efrîn operasyonuna karşı, "İşgalin, katliamın lokumu olmaz" dedikleri için yargılanan 30 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin davasında öğrencilerin “Terör örgütü propagandası” suçundan bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi. 
 
Efr’ın operasyonuna ilişkin üniversitede lokum dağıtılmasına karşı, “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” pankartı açtıkları için “Örgüt propagandası" iddiasıyla yargılanan 30 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı davanın duruşması, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 32'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) önceki dönem Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Barış Akademisyenleri ve çok sayıda kişi takip etti. 
 
Davada duruşma savcısı celse arasında mütalaasını verdiğini belirterek, mütalaasını yeniledi. Mütalaada, öğrencilerin “Örgütü propagandası” suçundan bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi.
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak söz alan sanık avukatları mütalaaya karşı esasa ilişkin ek süre talebinde bulundu. 
 
'Benmişim gibi gösteriliyor’ 
 
Ardından savunma yapan öğrencilerden Kültigin Demirlioğlu,  mütalaada kendisi için yanlış bir kararın olduğunu belirterek, "Mütalaada benim üzerime iki acer CD olduğu söyleniyor. Ancak ben dijital materyallerimi almaya gittiğimde sadece bir CD'nin olduğunu gördüm. Onun içinde de kütüphanedeki kamera görüntülerinin kaydı bulunuyordu. Benim üzerimde CD'lerin olmadığı buradan görülüyor. Yine dosyadaki görüntülerde lokumu dağıtan benmişim gibi gösteriliyor. Bu durumun düzeltilmesini istiyorum" dedi. 
 
Öğrencilerden Emir Eray Karabıyık da esasa ilişkin süre talebinde bulundu. 
 
Dava 2020’ye ertelendi 
 
Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık ve sanık müdafiilerine mütalaaya karşı esas hakkındaki savunmalarını yapmak üzere bir dahaki celseye kadar süre verdi. 
 
Sanıklardan el konulan dijital materyallerin iadesi konusunda esas hükümle birlikte karar verilmesini isteyen heyet duruşmayı 31 Ocak 2020'ye erteledi.