Serbest bırakılan cinsel istismar faili yarın yeniden yargılanacak

  • 10:46 13 Kasım 2019
  • Hukuk
ANTALYA - Maruz kaldığı sistematik cinsel istismar sonucu yaşamına son veren Ayşenur G.’yi “sistematik cinsel istismara maruz bıraktığı” için 14 yıl hapis cezası alan ve ceza Yargıtay tarafından ‘Yeterli delil yok” denilerek bozulmasıyla serbest bırakılan Selahattin S.’nin yargılamasına yeniden başlanacak.
 
Antalya'nın Alanya ilçesinde Selahattin S. isimli erkek, kuzeni Ayşenur G.'yi 6 yaşından itibaren sistematik cinsel istismara maruz bıraktı. Selahattin S., 2015 yılında Mustafa G. ile evlenen Ayşenur G.’ye dönük cinsel istismarı sürdürdü. Yaşadıklarını 5 Nisan 2017’de eşi ve ailesine anlatan Ayşenur, 3 gün sonra intihara sürüklenerek yaşamına son verdi. Ardında bir mektup bırakan Ayşenur’un ailesi, Selahattin S. hakkında suç duyurusunda bulundu. Tutuklanan fail, Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada “nitelikli cinsel istismar” suçundan 14 yıl hapis cezası aldı.
 
Yargıtay: Yeterli delil yok
 
İtiraz üzerine dosya Yargıtay'a gitti. Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi de 24 Haziran 2019'da, olayın tek tanığı olan Ayşenur G.’nin intihar etmesi sonucu dinlenemediği ve birinci derece tanığın ortadan kalktığı, Selahattin S.'nin suçu işlediğine dair cezalandırılmasına yeter, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle oy çokluğuyla dosyanın yerel mahkemede yeniden görülmesine karar verdi.
 
Selahattin S. kararla birlikte tahliye edilirken, dosya davanın yeniden görülmesi için Alanya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.
 
Davaya müdahil olan Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu, yarın (14 Kasım) görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.