Leyla Güven’in davası ertelendi: Yurtdışı yasağı kaldırılmadı

  • 11:16 13 Kasım 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında açılan davanın duruşmasında, avukatların yurtdışı yasağının kaldırılmasına yönelik talepleri reddedildi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında "örgüt yöneticiliği" iddiasıyla açılan davanın 8'inci duruşması Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Leyla’nın katılmadığı duruşmada avukatı Reyhan Yalçındağ hazır bulundu.
 
Müzekkerelere yanıt verilmedi
 
Bir önceki duruşma zabıtlarının okunmasıyla başlayan duruşmada, Leyla’nın Kürtçe yaptığı konuşmaların Türkçe çözümü için Dicle Üniversitesi Yaşayan Diller Merkezi Kürtçe Bölümü'ne yazılan müzekkereye ve Van 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dosyaların birleştirilmesi yönünde yazılan müzekkereye yanıt verilmediği görüldü.
 
Eksik hususların giderilmesini isteyen iddia makamı, adli kontrol tedbirlerinin devam etmesini talep etti.
 
Yurtdışı yasağının kaldırılması talebi
 
Leyla’nın avukatı Reyhan Yalçındağ ise, müvekkilinin soruşturma aşamasında el konulan telefonunun iadesini talep ederek, “Leyla Güven'in Avrupa Parlamentosu oturumuna katılmasına ilişkin gönderilen davetiyeyi sunuyoruz. Bu nedenle yurtdışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu. 
 
Duruşma ertelendi 
 
Leyla’nın yurtdışına çıkış yasağı tedbirini kaldırması yönündeki talebi reddeden mahkeme heyeti, Dicle Üniversitesi ve Van 5'inci Ağır Ceza Mahkemesine yazılan müzekkerelere ilişkin cevabın beklenmesine, cep telefonunun emniyetteki işlemleri bitmiş ise iadesine karar vererek duruşmayı 5 Şubat 2020'ye erteledi. 
 
46 yıl hapis cezası isteniyor
 
Leyla hakkında Efrîn operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamalar ve farklı tarihlerde katıldığı eylem ve etkinlikler gerekçesiyle "örgüt yöneticisi olmak", "örgütü propagandası yapmak" ve "2911 sayılı yasaya muhalefet" suçlarından 25 yıldan 46 buçuk yıla kadar hapis cezası isteniyor.