Cinsel istismar faili hakkında tutuksuz yargılama kararı

  • 15:20 13 Kasım 2019
  • Hukuk
HATAY - Arsuz ilçesinde iki çocuğa cinsel istismarda bulunan C.Ö.'nün yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Mahkeme failin tutuksuz yargılanması yönünde karar verdi. 
 
Hatay’ın Arsuz ilçesinde yaşayan 14 ve 15 yaşlarındaki iki torununa cinsel istismarda bulunan C.Ö. (74) hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. İskenderun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “Çocuğun cinsel istismarı” suçundan tutuksuz yargılanan fail C.Ö., ve taraf avukatları katıldı. 
 
Basına kapalı ve gizli yapılan duruşmada sanık, üzerine atılı suçlamayı reddederek kendisini aklamaya çalıştı. 
 
Duruşma ertelendi
 
Çocukların yakınları, sanıktan şikayetçi olduklarını ve en ağır cezayı almasını istedi. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için bir sonraki duruşmayı 16 Aralık tarihine erteledi. 
 
Duruşma sonrası adliye önünde İskenderun Kadın Platformu adına açıklama yapan avukat Mehtap Sert, sanığın tutuklanmadığına dikkat çekti. Yaşanan istismarın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği farkındalık eğitimi sırasında ortaya çıktığını hatırlattı. Mehtap, "Olayın ortaya çıkmasını sağlayan ve savcılığa suç duyurusunda bulunan öğretmenler tanık olarak dinlendi. Sanık suçlamayı kabul etmedi. Sanık, 'aramızda husumet var. Çocukların annesi bunu uyduruyor' dedi. Ancak husumete dair somut  hiç bir olay gösteremedi. Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz. Davanın takipçisi olacağız" dedi.