Cemile'nin failinin yargılandığı dava görüldü

  • 08:56 22 Kasım 2019
  • Hukuk
MERSİN - Cemile Ertürkoğlu’nu katleden Mustafa Ertürkoğlu’nun yargılandığı davanın ilk duruşması Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi basın açıklaması yapan Mersin Kadın Platformu, her gün neredeyse bir kadının katledildiğine işaret ederek, şiddete ve kadınların katledilmesine karşı kadınları 25 Kasım’da alanlara çıkmaya çağırdı.
 
Mersin’in merkez Akdeniz ilçesinde 28 Kasım 2018 tarihinde Mustafa Ertürkoğlu, evli olduğu Cemile Ertürkoğlu’nu katletti. Cemile’nin kaybolduğu iddiasıyla polise başvuran Mustafa’nın çelişkili ifadeleri üzerine yapılan araştırmalar sonucu, Mustafa gözaltına alındı. Cemile’yi katlettiğini itiraf ettikten sonra tutuklanan Mustafa’nın yargılandığı davanın ilk duruşması Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık Mustafa Ertürkoğlu, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Duruşmaya ayrıca Cemile’nin ailesi, birçok barodan avukatlar ile taraf avukatları da katıldı.
 
Duruşmada savunma yapan sanığın soğukkanlı bir şekilde Cemile’yi katletmesini anlatması dikkat çekti.
 
Müşteki avukatları sanığın tasarlayarak ve planlı bir şekilde katlettiğini belirterek, sanığın en ağır cezayı almasını talep etti. Cemile Ertürkoğlu'nun abisi ve ablası da sanığın planlı bir şekilde kardeşlerini katlettiğini dile getirdi.
 
Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 6 Aralık 2019'a erteledi.
 
‘25 Kasım’da alanlara çıkma’ çağrısı
 
Öte yandan Mersin Kadın Platformu üyeleri de duruşma öncesi Mersin Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Platform adına konuşan Fatma Sarıkaya, neredeyse her gün bir kadının katledildiğini ve ülkenin dört bir yanından kadınların “Ölmek istemiyorum” çığlığının yükseldiğini söyledi. Fatma, “25 Kasım’da da kadın cinayetlerine, erkek şiddetine ve yaşamımıza yönelik tüm saldırılara karşı sokakta olacağız. Saat 17.30’da ‘Kadın cinayetlerini acil önle’ çağrısını bir kez daha yükseltmek için, hayatlarımız ve haklarımız için Kushimato Sokağı’nda buluşalım” diyerek 25 Kasım’a çağrı yaptı.
 
Tarsus Kadın Platformu da “Eşit ve Özgür Yaşamak İstiyoruz!” diyerek, kadınları 25 Kasım’da saat 16.30 da Halk Eğitim Merkezi önünde toplanmaya çağırdı.