Kayyımı protesto eden 11 kişinin yargılandığı dava ertelendi

  • 12:38 22 Kasım 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Kayyım atamalarını protesto ettikleri için haklarında dava açılan 3’ü gazeteci 11 kişinin yargılandığı duruşma ertelendi. 
 
İstanbul'un Kadıköy ilçesinde 23 Ağustos tarihinde Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerine atanan kayyımları protesto ettikleri için gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan 11 kişi hakkında "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlaması ile açılan davanın ilk duruşması İstanbul Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi 25. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Duruşmaya tutuksuz yargılanan Volkan Atmaca, Umut Akgül, Selda Erbil, Melek Andan, İlayda Çalasın ve Rojen Zaman ile gazeteciler Perihan Erkılınç Okay, Mehmet Şahin ile Berfin Aslan hazır bulundu. Başka bir davadan tutuklu bulunan Gamze Taşçı ve Metin Yılmaz ise duruşmaya katılamadı. 
 
'Polis bana hakaret etti'
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk olarak gazeteci Berfin Aslan savunmasını yaptı. Berfin, “Ben o tarihte Mezopotamya Ajansı'nda muhabirlik yapıyordum. Orada bulmamın nedeni olayı görüntülemek içindi. Polis benim kimliğimi alarak cep telefonu ile kimliğimi görüntüledi. Bende sakin olmasını istedim yanımda bulunan gazeteci arkadaşım polis memuruna 'siz nasıl davranıyorsunuz' deyince poliste hakaret etti. Buna tepki gösterince poliste alın bunu deyince gözaltına alındık" dedi. 
 
'Suçlamayı kabul etmiyorum'
 
Ardından söz alan Yeni Yaşam Gazetesi Çalışanı Mehmet Şahin, yurttaşların kendi demokratik haklarını kullandığını belirtti. Söz konusu gösteriye konu halkın oyları ile seçilen belediye başkanlarının görevlerinden alınmalarından dolayı yapılan bir tepki eylemi olduğunu söyleyen Mehmet, "Klasik polis refleksi ile vatandaşın bu halkına müdahale edildi. Yaşanan olaya tepki gösterince kendimi polis aracında buldum. Suçlamaları kabul etmiyorum" diye konuştu. 
 
'Darp edildik'
 
Ardından söz alan İlayda Çalasın, olayın olduğu tarihte bir kitap evinde çalıştığını sesleri duyduğu için dışarı çıktığını ve yaşananları görünce tepki gösterdiğini söyledi. Tepki göstermesinin ardından polis tarafından gözaltına alınıp darp edildiğini söyleyen İlayda, yaklaşık 7 saat ters kelepçeli bir şekilde bekletildiklerini belirtti.  
 
Özgür Gelecek Gazetesi Muhabiri Perihan Erkılınç Okay, gazeteci olduğunu olay yerinde bulunmasının nedeninin yaşananları görüntülemek olduğunu ifade etti. 
 
Diğer sanıklar ise savunmalarında suçlamaları ret ederek beraatlarını istedi. 
 
Mahkeme ertelendi
 
Ardından söz alan avukatlar detaylı savunmalarını bilirkişi raporunun ardından vereceklerini ve müvekkillerinin beraatlarını talep ettiler. 
 
Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti başka bir dosyadan Silivri Cezaevinde bulunan Metin Yılmaz ve Gemze Taşçı'nın bulundukları cezaevinde ara celsede ifadelerinin alınması ve bilirkişi raporunun beklemesine karar vererek duruşmayı 16 Ocak 2020 tarihine erteledi.