Kibriye Evren’in tahliyesine karşı yapılan itiraz reddedildi

  • 14:00 22 Kasım 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Gazeteci Kibriye Evren’in tahliyesine karşı yapılan itiraz Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.
 
Diyarbakır merkezli yürütülen operasyon kapsamında geçen yıl 9 Ekim'de 142 kişiyle birlikte gözaltına alınarak tutuklanan gazeteci Kibriye Evren, "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 12 EKasım'da görülen duruşmasında tahliye edildi. Kibriye’nin Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden tahliye edilmesine karşı mahkeme savcısı, itirazda bulunmuştu.
 
Tahliye kararına karşı itiraz
 
Tahliye kararına karşı yaptığı itirazda Kibriye’nin “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı ve tahliye edildiğini hatırlatan savcı, “dosya kapsamında sanığın üzerine atılı suçların niteliği, somut delillerin bulunması, ön görülen ceza miktarı, sanığın kaçma şüphesinin bulunması, bu nedenle adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı” değerlendirmesinde bulunarak, tahliye kararının usul ve yasaya aykırı olduğunu savundu. İtirazında Kibriye’nin tutuklu kaldığı süre itibariyle tutukluluk halinin devamına ilişkin kararın orantılı ve ölçülü olacağı değerlendirmesinde bulunan savcı, tahliye kararının itirazen kaldırılmasını ve hakkında yakalama kararı çıkartılmasını istedi.
 
Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı reddedildi
 
Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazın üst mahkeme olan Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce değerlendirilmesi yapıldı. Mahkeme Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazının reddine karar verdi. Verilen kararda şunlar kaydedildi:
 
“Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin 13/11/2019 tarih ve 2018/827 esas sayılı itirazın reddine ilişkin ek karar usul ve yasaya uygun olduğundan Cumhuriyet Başsavcısının itirazının reddine, kararın dosyası ile birlikte Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tevdiine, karardan bir suretin mahkemesince itiraz edene tebliğine, dilekçe ve dosya üzerinde yapılan inceleme sonucu oy birliğiyle kesin olarak karar verildi.”