Cinsel istismar faili 6 kişinin yargılandığı dava ertelendi

  • 17:10 22 Kasım 2019
  • Hukuk
ANKARA - Mamak ilçesinde çocuğu cinsel istismara maruz bırakan Sedat A. ve tutuksuz yargılanan 5 kişinin duruşması savcının değişmesi nedeniyle bir kez daha ertelendi.
 
Ankara’nın Mamak ilçesinde 2 Şubat tarihinde İdris D., A.A., B.Y.,  İ.A. ve Sedat A. isimli 6 erkek çocuğa  bir kafede  uyuşturucu madde vermiş, cinsel istismara maruz bırakmıştı. Tutuklu bulunan Sedat A. ve tutuksuz yargılanan 5 kişinin 9’uncu duruşması Ankara 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  Duruşmaya müşteki avukatları ve çocuğun yakınları, tutuklu bulunan Sedat A., avukatları ve ailesi katılırken, önceden tutuklu bulunan daha sonra tahliye edilen İdris D. hazır bulundu. Duruşmada dava savcısının değiştiği görüldü.
 
Sanık avukatı tahliye talebinde bulundu
 
Duruşma kimlik tespiti ile başladı. İlk olarak söz alan sanık avukatı, sanık Sedat A.’a yönelik delilerin aleyhinde çıkmadığını öne sürdü. Sanık avukatı müvekkilinin uzun tutukluluk halinin göz önüne alınarak, tahliyesini talep etti. 
 
Ardından söz alan müşteki avukatlarından Sevinç Hocaoğulları, Sedat A.’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Sevinç, cinsel istismarı yapan 6 sanık olduğuna dikkat çekerek, sanık İdris D., A.A., B.Y., ve İ.A.’nın tutuklanmasını talep etti.
 
Duruşma ertelendi
 
Söz alan savcı, dava dosyasına yeni atanması sebebiyle mütalaa hazırlamak için süre talebinde bulunarak, tutuklu sanık Sedat A.’nın tutukluluk halinin devamı talebinde bulundu.
 
Ara kararını veren mahkeme heyeti, süre talebini kabul etti. Müşteki avukatının diğer sanıkların tutuklanma talebini reddeden mahkeme heyeti, Sedat A.’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 16 Ocak 2020’ye erteledi.
 
Ne olmuştu
 
Ankara’nın Mamak ilçesinde 2 Şubat’ta Sedat A., İdris D. , A.A. , B.Y., ve İ.A. isimli 6  erkek bir çocuğa uyuşturucu madde vererek cinsel istismara maruz bıraktı. Olayın ardından kaçan Sedat A. kadınların tepkileri ve eylemleri sonrası tutuklanmıştı. Dosyada tutuklu bulunan İdris D. 6’ncı duruşmada serbest bırakılmıştı.