Leyla Güven’in de aralarında bulunduğu 27 kişiye 168 yıl ceza verildi

  • 16:43 10 Aralık 2019
  • Hukuk
ADANA - "KCK operasyonu" kapsamında 2008 yılında gözaltına alınıp haklarında dava açılan aralarında DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven’in de olduğu 27 kişiye toplamda 168 yıl 9 ay hapis cezası verildi. 
 
Adana'da 2008 yılında  "KCK operasyonu" kapsamında gözaltına alınıp haklarında  "örgüt üyesi olmak" ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan gazeteci Seyithan Akyüz, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in de olduğu 96 siyasetçinin yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. 
 
Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasına tutuksuz yargılanan bazı siyasetçiler ve avukatları katıldı. Savunma yapan siyasetçiler, beraatlarını talep etti. Devamında savunma avukatları, “KCK operasyonlarının” bir kumpas olduğunu, bu kumpasta yer alanların Fettullah Gülen Cemaati'ne yönelik operasyonlar kapsamında cezaevinde olduğunu belirterek müvekkillerinin beraatını talep etti. 
 
İddia makamı Leyla Güven’in de aralarında olduğu 96 kişinin “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. 
 
Mahkeme heyeti, 96 kişinin üzerine atılı “örgüt propagandası yapmak” suçundan beraatına, aralarında gazeteci Seyithan Akyüz ve Leyla Güven’in de olduğu 27 kişiye "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 6'şar yıl 3'er ay hapis cezası verdi. Ayrıca mahkeme heyeti 69 kişinin üzerine atılı “örgüt üyesi olmak" suçundan beraatına karar verdi.
 
'60 kişiye 375 yıl hapis cezası'
 
Duruşma sonrası kararı değerlendiren Avukat Vedat Özkan, Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin iki farklı dava dosyasında aralarında gazeteci, milletvekili ve siyasetçilerin olduğu toplam 60 kişiye toplamda 375 yıl hapis cezası verildiğini aktardı. Bu davaların Gülen Cemaati üyeleri tarafından hazırlanan kumpas dosyaları olduğunu ifade eden Vedat, bu davalarda yargılananların muhalif ve Kürtler olunca bugünkü yargısı tarafından geçersiz sayılmadığını kaydetti. 
 
'Hukuka aykırı'
 
Her iki dosyada 60 kişiye verilen cezaya tepki gösteren Avukat Yasemin Dora Şeker de, 60 kişiye 375 yıl ceza verilmesinin evrensel değerlere ve hukuka aykırı olduğunu belirtti. Yasemin, “Soruşturmayı yapan ve dosyaları hazırlayan dönemin emniyet görevlileri, savcı ve hakimlerinden büyük bir kısmı FETÖ yapılanmasından tutuklandı, ihraç edilip ceza aldı. Her iki dava dosyasında yargılanan bir kısım sanık aynı suçlama ile suçlandığı için taleplerimize rağmen mahkemece dosyaları birleştirilmeyerek iki ayrı dosyadan aynı gün iki kez 6 yıl 3 ay olmak üzere 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Söz konusu mahkeme kararlarını kamu vicdanını yaralayan kararlar olarak değerlendiriyoruz” dedi. 
 
Yasemin, söz konusu kararların bozulması için üst mahkemeye itiraz edeceklerini ifade etti.