5 Kürt siyasetçinin yargılandığı davada tahliye çıkmadı

  • 17:29 10 Aralık 2019
  • Hukuk
MARDİN - HDP ve DBP Mardin il eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu tutuklu 5 Kürt siyasetçinin yargılandığı duruşmada tahliye çıkmadı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin il örgütü yöneticilerinin tutuklu yargılandığı davanın 2’nci duruşması Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. HDP İl Eşbaşkanı Ali Sincar, DBP Mardin İl Eşbaşkanları Leyla Bozkurt, Şehmuz Sun, HDP Parti Meclisi (PM) üyeleri Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay’ın tutuklu yargılandığı davada tutukluluk halinin devamına karar verildi.
 
Gizli tanık beyanları yalan çıktı! 
 
Duruşmaya tutuklular Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Kimlik tespitinin yapılmasıyla başlayan duruşmada ilk olarak HDP İl Eşbaşkanı Ali Sincar’ın avukatı Necat Çıray konuştu. Necat,  müvekkilinin tutuklanmasına sebep olan gizli tanık beyanları, celse arasında ifadesinin alınmasıyla yalan olduğu ortaya çıktığını söyledi. Necat, dosyadaki delillerin toplandığını ve bundan dolayı müvekkilinin tahliye edilmesini talep etti.
 
Tutuklu bulunan Ali Sincar, savunmasını Kürtçe vermek istediğini ancak anadilde eğitim almadığı için kendisini ifade edecek kadar bilmediğini söyleyerek söze başladı. Tanık beyanlarının uydurma olduğunu vurgulayan Ali, “Ben HDP Mardin eşbaşkanıyım. Bana gelen genelgeler doğrultusunda çalışıyorum” dedi.
 
Ardından HDP PM üyesi Sedat Ay’ın avukatı Abdulvahap Akkoyun söz alarak, müvekkilinin siyasi parti üyesi olduğunu söyledi. Abdulvahap, müvekkilinin partisinin düzenlediği aday tanıtım toplantısında kolluk görevlilerinin fotoğraf ve görüntülerini çektiğini, bunların da suç unsuru olarak dosyaya konulduğunu belirtti. Müvekkilinin üzerine atılı somut bir suç unsurunun bulunmadığını kaydeden Abdulvahap, müvekkilinin tahliyesinin talep etti.
 
HDP PM üyesi Alaatin Semir Zuğurlu’nun avukatı Mehmet Emin Aktar ise, müvekkilinin tutuklanmasının nedeni HDP il binasında bulunan ve kendisine ait olduğunu kabul ettiği not defterindeki toplantı notları olduğunu ifade etti. 
 
'Eşbaşkanlığın yasallığını anlatmak gereksizdir'
 
DBP Eşbaşkanı Leyla Bozkurt’un müdafiliğini yapan avukat Osman Çelik, “Gizli tanık beyanları dışında hiçbir somut veriye dayanmayan bu dosyamızda müvekkilimizin eşbaşkanlığının yasal olduğunu anlatmaya çalışmak gereksizdir. Gizli tanıkların beyanlarına itibar etmek hukuki olmayacaktır. Bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda müvekkilimizin tahliyesini talep ediyoruz” diye konuştu.
 
Duruşma ertelendi 
 
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti ardından kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, tutuklu bulunan 5 siyasetçinin bir sonraki duruşmada bizzat hazır edilmesine ve tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Şubat 2020 tarihine erteledi.