İzmir’de 2 kadını katleden erkeğin duruşması ertelendi

  • 18:28 16 Ocak 2020
  • Hukuk
İZMİR - Çiğli’deki evlerinde katledilen Habibe Çevik ve Fatma Akta’nın ikinci duruşması görüldü. Duruşma sanığın tutukluluk halinin devamı kararıyla 27 Şubat’a ertelendi.
 
Menemen Açık Cezaevi’nden izinli çıkan Göksel Sağlam, 19 Haziran akşamı boşandığı Habibe Çevik ve kardeşi Fatma Akdağ’ın evine giderek ikisini de katletti. Fatma olay yerinde, Habibe ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Fatma ve Habibe kardeşlerin katledilmesi üzerine açılan davanın 2’nci duruşması bugün Karşıyaka Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
‘Göksel Sağlam izin alıyor Habibe’ye bu bilgi verilmiyor’
 
Duruşma öncesi İzmir Çiğli’de, Çiğli Kadın Platformu davaya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama sırasında sık sık, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı. Platform adına açıklamayı okuyan Kızbes Aydın, sanık Göksel Sağlam’ın cezaevinden izinli olarak çıktığında hakkında koruma kararı olan Habibe Çevik’e hiçbir bilgi verilmediğine dikkat çekti. Kızbes, “19 Haziran günü, Habibe’nin annesinin evine gelen Sağlam’ın Habibe’yi konuşmaya çağırdığını ancak Habibe gitmek istemedi. Sağlam, önce Habibe’ye daha sonra da kız kardeşini korumaya çalışan Fatma’yı öldürdü” dedi. 6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni gerektiği gibi uygulamayanların sanki yeni bir çözüm yolu bulmuşlar gibi Yargı Paketi’ni çıkarttıklarını belirten Aydın “Üstelik pakette ‘gizlilik esası’ denilerek kadınların dayanışması engellenmeye çalışılıyor” diye konuştu.
 
Yapılan açıklama ardından duruşmaya geçildi. Duruşmada ilk olarak Sanık Göksel Sağlam’ın ifadesi alındı. Göksel Sağlam, savunmasında katliamın kazayla olduğunu öne sürerek, tartışma esnasında ateş ettiğini iddia etti. 
 
‘Babam ‘anneni öldüreceğim’ dedi’
 
Duruşmada katledilen Habibe Çevik’in çocuklarının verdikleri ifadeler de okundu. Habibe’nin küçük oğlu ifadesinde “Abim evde yoktu. Annemin boğazına silahı dayayıp silahı ateşledi. Ardından Fatma teyzeme ateş açtı. Annemin bir kez daha ateş etti” bilgileri yer alırken, Büyük oğlunun ifadesinden ise “Babam bana annemi öldüreceğini söyledi. Beni parka gönderdi, yoldayken evden silah sesleri geldi. Geri döndüm bu esnada babamın anneme silahla bir el ateş ettiğini gördüm” dedi.
 
‘Sanık sürekli tehdit ediyordu’
 
Daha sonra konuşan anne Hatice Çevik ise kızı Habibe’nin 3 yıl önce boşandığını ve görüşmediklerini söyledi. Sanık Göksel Sağlam’ın tehditleri nedeniyle sığınma evinde yaşadığını belirten Anne Hatice Çevik, “İzmir’de kaldığı sığınma evini bastığı için Denizli’ye gitti. Denizli’den 3 gün önce gelmişti. Biz evde otururken, Göksel Sağlam geldi. Kapıları tekmeleyerek içeri girdi. Hiçbir şey söylemeden silahıyla kızımı vurdu. Bana doğrultu silahı ancak ateş etmedi. Kızımın ona küfrettiği doğru değil. Sanıktan şikayetçiyim” dedi. Habibe Çevik’in erkek kardeşleri de Göksel Sağlam ile kardeşlerinin boşandığından beri görüşmediğini, Göksel Sağlam’ın sürekli olarak tehdit ettiğini ve bu yüzden sığınma evine geçtiğini aktardı.
 
Mahkeme tanıkları dinledikten sonra ara kararını açıkladı. Sanık Göksel Sağlam’ın tutukluluğun devamına karar veren mahkeme, eksik belgelerin ve ifadelerin tamamlanması için duruşmayı 27 Şubat’a erteledi.