3 yılı aşkın yargılanan Sara Kaya’nın duruşması yine ertelendi

  • 11:10 17 Ocak 2020
  • Hukuk
MARDİN - 3 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan Nusaybin Belediyesi eski Eşbaşkanı Sara Kaya 15'inci duruşmada yine tahliye edilmedi. Duruşmada savunma yapan Sara, "Benimle birlikte tutuklanan birçok belediye başkanı aynı suçlamalarla tutulmalarına rağmen serbest bırakıldı. Ancak ben özellikle hala tutuluyorum" diyerek yargının sürekli erteleme tarzını eleştirdi.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 13 Ocak 2017'de evine yapılan başlıklar gözaltına alınarak tutuklanan ve yerine kayyım atanan Nusaybin Belediyesi eski Eşbaşkanı Sara Kaya'nın yargılandığı davanın 15'inci duruşması görüldü. Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Devletin Birlik ve Bütünlüğünü Bozma" iddiası ile görülen davaya Sara Kaya, tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sara’nın avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada Kürtçe tercüman da hazır edildi. 
 
Yapılan kimlik tespitinin ardından geçilen duruşmada Savcılık Sara’nın tutukluluk halinin devamı yönünde karar verilmesini istedi.
 
‘Tanıkların tamamı dinlendir’
 
Sara'nın avukatı Kamuran Tanhan da, müvekkilinin üzerine atılı suçun vasfının değişme ihtimali olduğunu belirtti. Kamuran, savunmasının devamında, "Delilerin tamamı toplandı. Tanıkların tamamı dinlendi. Toplanacak delil kalmadı ve kaçma şüphesi de olmadığı ortada. AİHM kararları ve AİHS kapsamında tahliyesini talep ediyoruz. Daha fazla mağduriyete sebep vermemesi ve uzun tutukluluk halinin gözönünde bulundurulmasını istiyoruz" dedi.
 
'Özellikle ben tutuklu bulunuyorum ' 
 
Ardından savcılığın tutukluluğun devamını istemesine dair söz verilen Sara da, "Yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunmaktayım. Avukatım gerekli açıklamaları yaptı. Mağdur olduğum ortadadır. Ben kendimi suçlu olarak görmüyorum. Benimle birlikte tutuklanan birçok belediye başkanı aynı suçlamalarla tutulmalarına rağmen serbest bırakıldı. Ancak ben özellikle hala tutuluyorum. Durumumun göz önüne alınarak tahliyeme karar verilmesini istiyorum" ifadelerini kullandı. 
 
Mahkeme Sara'nın üzerine atılı suçun mahiyeti ve tutukluluk süresinin makul olduğu iddiası ile tutukluluk halinin devamı yönünde karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 6 Mart'a erteledi.