Ayşe Akyüz davasında sanığa müebbet hapis cezası verildi

  • 13:02 21 Ocak 2020
  • Hukuk
MARDİN - Artuklu ilçesine bağlı Sulak köyünde 2016 yılında Ayşe Akyüz'ün katledilmesine dair görülen davanın karar duruşmasında tutuklu tek sanık İlyas Akdoğan'a "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası, “cinsel saldırı” suçundan da 10 yıl hapis cezası verildi.
 
Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Sulak köyünde 2016 Eylül ayında Ayşe Akyüz kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından önce işkenceye maruz bırakıldı ardından ise yakılarak katledildi. Olayın ardından Ayşe Akyüz'ün babası, amcası, üç kardeşi, yengesi ve İlyas Akdoğan isimli bir kişi gözaltına alındı. Ailenin tamamı serbest bırakılırken, İlyas Akdoğan 4 ay tutuklu kaldı. 4'üncü ayında serbest bırakılan İlyas Akdoğan ardından tekrar tutuklanarak 11 ay cezaevinde kaldı. 11'inci ayda sanık İlyas Akdoğan yine serbest bırakıldı ve Ayşe'nin babası, amcası, üç kardeşi, yengesi tekrar tutuklandı. Ancak çok geçmeden mahkeme heyeti, aile bireylerinin serbest bırakılması ve İlyas Akdoğan'ın tekrar tutuklu yargılanması yönünde karar verdi.
 
Aile üyeleri beraat etti 
 
Tutuklu tek sanığın bulunduğu davanın karar duruşması görüldü. Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ayşe'nin yakınları ve avukatlar katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan avukatlar ek süre talep etti. Suçlamayı ve hakkında verilen mütalaaya itiraz eden sanık İlyas Akdoğan'a mahkeme heyeti “kasten öldürme” suçundan müebbet, “cinsel saldırı” sucundan da 10 yıl hapis cezası verdi.
 
Yargılamada daha önce tutuklanıp serbest bırakılan 6 aile üyesinin de beraatına karar verildi.