Gülser Yıldırım'ın davası yine ertelendi

  • 13:09 22 Ocak 2020
  • Hukuk
MARDİN - HDP eski milletvekili tutuklu Gülser Yıldırım’ın 18 yıl hapis istemi ile yargılandığı dava yine ertelendi. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem milletvekili tutuklu Gülser Yıldırım hakkında, 2012 ile 2016 yılları arasında yapmış olduğu konuşmalar gerekçe gösterilerek hakkında hazırlanan ve birinden beraat ettiği 8 fezlekeye ilişkin 18 yıl hapis istemi ile açılan davanın 14'üncü duruşması görüldü. Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya avukatlar ve aile üyeleri katıldı.
 
Kocael Kandıra F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanan Gülser, birleştirilen dosyaların kendisine tebliğ edilmesinin ardından savunma vereceğini, diğer illerde kendisi hakkında açılan davaların ise Mardin’e taşınmasını talep etti. 
 
'Dosyanın düşürülmesini talep ediyoruz'
 
Ardından söz alan avukat Erdal Kuzu, “Müvekkilimizin bu duruşmada sanık olmaması gerekiyor. O dönem söylediği sözler yasama faaliyetleri kapsamında yapılan konuşmalardır. Burada karar verilmesi gereken nokta şu, yargılama gerçekten yapılacak mı yoksa dosya düşürülecek mi? Yaptığı konuşmalar o döneme ait vekil olduğu süreçte yaptığı konuşmalardır. Bunlar kürsü dokunulmazlığı kapsamında yapılan konuşmalardır. Bir yerde savcılık basından toplanan konuşmalar diyor.  Bir vekil başka nereye konuşacak basın konuşmaları ile dosya açılır mı? Davanın düşürülmesini talep ediyoruz. Bir önceki savunmalarımızı tekrar ediyoruz" dedi. 
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, savunmaların yapılması ve avukatın taleplerinin değerlendirilmesi için bir sonraki duruşmayı 1 Nisan tarihine erteledi.