Mahkemeden cinsel istismar failine ‘iyi hal’ indirimi!

  • 15:28 22 Ocak 2020
  • Hukuk
KONYA - Kardeşini sistematik cinsel istismara maruz bırakan R.E. adlı erkeğe mahkeme heyeti, "Süreli hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı bu madde hükümlerine göre belirlenen sonuç ceza, otuz yıldan fazla olamaz” gerekçesiyle “iyi hal indirimi” yaptı.
 
Konya'da 2017 yılında kardeşini sistematik cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıkan R.E. isimli erkek 2019’da çocuğun şikayeti üzerine tutuklanmıştı. Tutuklu yargılanan faile savcılık tarafından, "zincirleme bir şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 56 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. R.E.’nin yargılandığı davanın karar duruşması dün Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Mahkeme faile "çocuğa nitelikli cinsel istismar" suçundan 16 yıl hapis cezası verdi. Suçun “kardeşine yönelik birden fazla ve cebir kullanılarak işlenmesinden dolayı” ceza 54 yıla çıkartıldı. Ceza “iyi hal” indirimiyle de 45 yıla indirildi. Ancak mahkeme heyeti, Türk Ceza Kanununun 61'inci maddesinin 7'nci fıkrasında yer alan "Süreli hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı bu madde hükümlerine göre belirlenen sonuç ceza, otuz yıldan fazla olamaz" maddesini gerekçe göstererek cezayı 30 yıla düşürdü.