Özgür Gündem Ana Davası’nda 6 ismin dosyası ayrıldı

  • 13:37 14 Şubat 2020
  • Hukuk
İSTANBUL- “Özgür Gündem Ana Davası”da mahkeme, Necmiye Alpay ve Bilge Aykut’un beraatine, Eren Keskin, Kemal Sancılı, İnan Kızılkaya ve Zana Kaya yönünden ise dosyanın ayrılmasına hükmetti. Aslı Erdoğan’a isnat edilen “örgüt propagandası” suçlaması ise zamanaşımından düştü. Henüz savunmaları alınamayan Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali’nin dosyalarının da ayrılmasına karar verildi.
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 30 Ekim 2016 tarihinde kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazarları ve yayın danışma kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu dokuz ismin yargılandığı “Özgür Gündem Ana Davası” olarak bilinen davanın 16’ncı duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, dil bilimci Necmiye Alpay, gazeteciler İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Zana (Bilir) Kaya ile avukatlarının katıldığı duruşma salonunda hazır bulundu.
 
‘Örgüt üyesi değil hak savunucusuyum’
 
Eren Keskin, bir önceki celsede sunulan mütalaaya karşı savunma için söz aldı. İddia makamının mütalaasına katılmadığını söyleyen Eren, devamında şunları belirtti: “Ömrümde bir kere bile elime silah almadım. Kürt sorunu, Ermeni sorunu ve Kıbrıs meselesinde resmi ideolojiden farklı düşünüyorum. Bunun bedelini defalarca ödedim. Ben her zaman aynı yerdeyim ama devletin kafası karışık. Barış sürecinde dava açılmıyordu, ben de sanık değildim. Ancak devletin politikası değişti, ben bölücü, suçlu oldum. Bizim durumumuz Türkiye’nin imza attığı insan hakları sözleşmesine aykırı. Yargıtay, örgüt üyeliği için bazı şartlar arıyor. Örneğin iradesini örgüte teslim etmek diyor. Ben bugüne kadar irademi kimseye teslim etmedim. Ben örgüt üyesi değilim, insan hakları savunucusuyum. Düşüncelerim nedeniyle kimseye hesap vermek zorunda değilim.”
 
İnan Kızılkaya ise savunmasında, “Gazeteleri kapatmak ve gazetecileri cezalandırmak, bir ülkenin geleceğini de karanlığa gömmektir. Gazetecilik yargılanamaz” dedi.
Gazeteci ve yazarların savunmalarının ardından avukatlar beyanlarda bulundu.
 
Karar açıklandı
 
Mahkeme heyeti, yapılan savunmaların ardından kararını açıkladı. Necmiye Alpay ve Bilge Aykut’un beraatine karar veren mahkeme, Eren Keskin, Kemal Sancılı, İnan Kızılkaya ve Zana Kaya yönünden ise müdafilerinin mütalaaya karşı savunma için ek süre talebine istinaden dosyanın ayrılmasına hükmetti.
 
“Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma” ve “örgüt üyeliği” suçlamalarından beaatine karar verilen Aslı Erdoğan’a isnat edilen “örgüt propagandası” suçlaması ise zamanaşımından düştü.
 
Diğer yandan mahkeme, haklarında yakalama kararı bulunan ve henüz savunmaları alınamayan Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali’nin dosyalarının da ayrılmasına karar verdi.
 
Savcı önceki duruşmada mütalaasını sunmuştu
 
Savcı, bir önceki celsede esas hakkında mütalaasını açıklamıştı. Mütalaada, Eren Keskin’in kaleme aldığı 4 yazı ile gazetenin genel yayın yönetmeni olduğu dönemdeki yazı ve görseller nedeniyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla cezalandırılması talep edilmişti.
 
İnan Kızılkaya’ya da gazetede Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu dönemde yayımlanan yazı ve haberler nedeniyle “örgüt üyeliği”nden ceza istenmişti.
 
Kemal Sancılı için de gazetenin imtiyaz sahibi olması ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” iddiasıyla ceza verilmesi talep edilmişti.
 
Zana Kaya hakkında ise gazetenin Eş Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde gazetede çıkan yazı ve haberler nedeniyle “basın yayın yoluyla zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla ceza istenmişti.
 
Savcı, yazar Aslı Erdoğan için “örgüt propagandası” iddiasıyla hapis cezası talep etmişti.
 
Mütalaada Necmiye Alpay ve Bilge Aykut’un ise tüm suçlamalardan beraati talep edilmişti.
 
Diğer yandan savunması alınmayan davanın diğer sanıkları Filiz Koçali ve Ragıp Zarakolu’nun dosyalarının ayrılması istenmişti.