Savcı cinsel istismarı ‘sarkıntılık’ olarak gördü

  • 19:12 21 Şubat 2020
  • Hukuk
İZMİR - Cinsel istismara maruz kalan çocuğun davasında savcı istismarı “sarkıntılık” olarak değerlendirdi.  
 
İzmir Çiğli’de 13 Aralık 2019’da V.A. isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz kalan 14 yaşındaki çocuk için açılan davanın ikinci duruşması Karşıyaka Adliyesi 3 Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşması öncesinde İzmir Kadın Meclisleri ve Çiğli Kadın Platformu Karşıyaka Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. İzmir Kadın Meclisleri adına basın açıklamasını Hilal Susuz okudu. Açıklamada “Çocuk istismarına sessiz kalmıyoruz” ve “Çocuk istismarına hayır” pankartları açılırken, “Yasalarınız batsın çocuklar yaşasın”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Susma haykır istismara hayır” sloganları atıldı. 
 
‘Çocuk Koruma Kanunu ve Lanzarote Sözleşmesi uygulanmalı’
 
Açıklamayı okuyan Hilal Susuz, kadınlar olarak bugün aynı zamanda Ankara’da Ceren Damar ve Eskişehir’de Ayşe Tufan Arslan davasında bulunduklarını belirtti. İstismar edilen 14 yaşındaki çocuğun daha sonra annesine zarar vermekle tehdit edildiğini söyleyen Hilal, annesi davanın peşine düşünce bu sefer anneye vazgeçmesi için para teklif edildiğini kaydetti. Hilal, “Bu insanların bu cesareti nereden bulduğunu biliyoruz. Çocukların istismara uğramaması için yetkililer gerekeni yapmıyor. Var olan yasaları uygulamayanlara sesleniyoruz. Çocukların özgürce yaşayacağı günler için yasaları uygulayın. Kadınlar için 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesini uygulayın diyorsak çocuklar için de Çocuk Koruma Kanunu ve Lanzarote Sözleşmesini uygulayın diyoruz” dedi.
 
‘Mücadele etmeye devam edeceğiz’
 
Türkiye’nin dört bir tarafında kadınlar için adalet mücadelesi verdiklerini belirten Hilal, “Kimse İstanbul Sözleşmesine dokunamaz, 14 yaşındaki kardeşimiz için adalet sağlansın. Hiçbir çocuk istismara bırakılmayana dek sokakta adliyelerde bulunduğumuz her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz” diye ekledi. 
 
‘Faile yardım eden erkek de tutuklanmalı’
 
Çiğli Kadın Platformundan Julide Aslan ise istismar failinin tutuklanmasına rağmen faile yardım eden arkadaşının tutuksuz yargılandığını ve onun da tutuklanması gerektiğini belirtti. Basın açıklamasında çocuk istismarı davalarına ilişkin bazı kararlar okunarak yırtıldı. Basın açıklamasının ardından dava takip edildi.
 
Savcı istismarı ‘sarkıntılık’ olarak değerlendirdi
 
Duruşmaya tutuklu bulunan V.A. ve V A’ya yardım eden U.Ç. hazır bulundu. Dava da mütalaa veren savcı U.Ç’nin beraatini isterken, özsavumada bulunan çocuğun cinsel istismara maruz kalmadığını cinsel saldırının “sarkıntılık” boyutunda kaldığını savundu. 
 
Mahkeme heyeti fail V. A’nın tutukluluk halinin devamına karar verilirken, karar duruşması 6 Mart’a ertelendi.