Kanser tedavisi gören eşbaşkan Mülkiye Esmez tahliye edilmedi

  • 13:01 1 Nisan 2020
  • Hukuk
MARDİN - Kasım ayında tutuklandıktan sonra yerine kayyım atanan Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez’in yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Kolon kanseri tedavisi gören eşbaşkanın duruşmasında tahliye çıkmazken bir sonraki duruşma 17 Haziran tarihine ertelendi.
 
Mardin’de 15 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra yerine kayyım atanan HDP’li Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez’in “ örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Mülkiye tutuklu bulunduğu Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi( SEGBİS) ile katıldı.
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk olarak avukat Dıldar Ektiren savunma yaptı. Savunmasında iddianameye değinen avukat Dıldar, var olan suçlamanın tutuklama için yeterli delilleri karşılamadığını söyleyerek müvekkili hakkında tahliye kararı verilmesini talep etti.
 
‘Cezaevi koşulları çok zor’
 
Avukatın ardından SEGBİS üzerinden savunma yapan Eşbaşkan Mülkiye ise, “Ben kolon kanseri tedavisi görüyorum. Burada cezaevinde koşullar çok zor. Son olarak virüsle birlikte tedaviye devam etmem ve koğuşta kalmam da çok zorlaştı. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliye ve beraatımı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Savunmanın ardından mahkeme “Kuvvet suç şüphesi” iddiasıyla Mülkiye’nin tutukluluk halinin devamını karar verirken, duruşma 17 Haziran tarihine ertelendi.