Berfin’e asitle saldıran fail de infaz düzenlemesinden yararlanacak!

  • 09:17 8 Nisan 2020
  • Hukuk
Filiz Zeyrek
 
HATAY - Berfin Özek’in yüzüne asitle saldıran Casim Ozan Çeltik’in de infaz düzenlemesinden yararlanacağına dikkat çeken avukat Mehtap Sert, “Zaten hak ettikleri cezayı almayanlar bir de affedilmiş olacak” dedi.
 
AKP ve MHP’nin ortak hazırlayıp Meclis’e sunduğu infaz düzenlemesinde değişiklik öngören ve Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilen 70 maddelik “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi” dün (7 Nisan) Meclis Genel Kurul’da görüşülmeye başlandı. Pakette, “cinsel istismar” ve “kadına yönelik şiddet” suçlarının kapsam dışı bırakıldığı söylense de faillere örtülü bir şekilde af getiriliyor. Teklif, 3 Nisan’da TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. Ancak görüşmeler sırasında AKP milletvekilleri tarafından verilen ve kabul edilen önergeyle Adalet Bakanlığı’nın izin süresini uzatma yetkisi iki yerine “üç kez” şeklinde değiştirildi. Böylece ek izin hakkı 6 aya yükseltildi. Önergeye göre başta kadına ve çocuğa yönelik olmak üzere cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar, kasten öldürme, hırsızlık, yağma, uyuşturucu, gasp gibi suçlardan hüküm giyen ve “iyi halli” olanlar, eğer açık cezaevine ayrılmalarına bir yıl veya daha az süre kalmışsa açık ceza infaz kurumuna gönderilecekler. Bu hükümlüler de diğerleri gibi 31 Mayıs’a kadar izne çıkarılacak. Adalet Bakanlığı, bu izni toplamda 6 ay uzatabilecek. Bu kişiler, izni bittiğinde, “üç ayda bir, yol hariç 7 güne kadar” verilen “özel izin” hakkından da yararlanacak. Hastalık veya doğal afet gibi zorunlu hallerde bu izinler birleştirilerek kullandırılabilecek.
 
Berfin’e saldıran fail de yararlanacak
 
Avukat Mehtap Sert, Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan Berfin Özek’e asitli saldırıda bulunan, bir gözünü kaybetmesine ve yüzünün tamamen yanmasına neden olan ve 13 yıl 6 ay ceza verilen Casim Ozan Çeltik’in de düzenlemeden yararlanabileceğine dikkat çekti.
 
‘Kadına yönelik suçlarda cezasızlık hali söz konusu’
 
İnfaz paketinde kadına yönelik şiddeti önlemeye dair bir düzenlemenin olmadığını, tam tersi şiddetin önünü açan bir ceza indirimi paketi ortaya konulduğunu belirten Mehtap, “İnfaz paketi bu anlamıyla çok sıkıntı yaratan bir paket. En önemlisi infaz paketinde ‘kadına ve çocuğa karşı işlenen suçlara af yok’ şeklinde havuz medyasında söylenmiş olsa da ve devlet yetkilileri buna karşı açıklama yapmış olsa da Türk Ceza Kanunu’nda ‘kadına şiddet’ başlığı altında düzenleme söz konusu değil. TCK’de kadına karşı işlenen suçlarda sadece ‘alt soy, üst soy’ deniyor. Bunu söylerken de neyi kast ediyorlar? Resmi bir bağ arıyorlar. Kardeşi, eşi, babası gibi bunlar ağırlaştırılmış sebebe girmiyor. Doğal olarak da Türk Ceza Kanunu’nda kadına yönelik suçların cezasızlık hali söz konusuydu” dedi
 
‘Zaten yeterli cezayı almayanlar affedildi’
 
Zaten çok az ceza ile hak ettikleri cezayı almamış olanların bu infaz paketiyle de affedilmiş olduğuna dikkat çeken Mehtap, “Bilindiği gibi Berfin Özek’e asitli saldırı olmuştu ve yüzü yanmıştı. Berfin’in faili asitli saldırıda hak ettiği cezayı almamıştı, çok az bir ceza almıştı. Bu infaz paketiyle bu kişi dışarı çıkmış olacak. Bunun sebebi de 6284 ‘duygusal bağ kuran partner’ tanımını öngörüyor. Bu paketle istismar ve şiddet suçlularına ceza indirimi uygulanacak. Kadın örgütleri, dernekleri bas bas bağırırken birçok fail tahliye olacak. Bu yasayı daha çok erkene çekerek daha çok fail tahliye olacak. Kadınlar için gerekli güvenlik tedbirleri alınmadı, failin çıkıp kadına tekrar ulaşıp şiddet uygulamasını engelleyecek mekanizmalar işlenmediği gibi 6284 sayılı yasada HSK‘nin kararıyla geçici olarak saf dışı bırakıldı. Virüs nedeniyle zorlayıcı tedbirlerin uygulanmayacağına dair karar verildi. Bunların hepsi kadına şiddetin önünü açmış olacak” diye aktardı.