Mahkeme Aysel Tuğluk’un tahliyesini usule aykırı buldu!

  • 09:02 9 Nisan 2020
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR- DTK’nin eski Eşbaşkanı Aysel Tuğluk’a “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen 10 yıl hapis cezasının ertelenmesi veya tahliye edilmesine ilişkin avukat Reyhan Yalçındağ’ın verdiği dilekçeyi, Ankara 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi usule aykırı bularak ret cevabı verdi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eski Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Hukuk ve İnsan Haklarından sorumlu eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, DTK’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 28 Aralık 2016’da Diyarbakır’da tutuklanmıştı. Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aysel hakkında, “örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla hazırlanan iddianamede 22 buçuk yıla kadar hapis cezası isteniyordu. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 16 Mart 2018’de kararını açıklayan mahkeme, Aysel’i “yasadışı örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. 
 
10 yıl hapis cezası onanmıştı
 
Aysel’in  avukatları müvekkillerinin yürüttüğü siyasi parti faaliyetleri nedeniyle cezalandırıldığını belirterek, kararı temyiz etmişti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, temyiz talebini reddederek, yerel mahkemenin Aysel’e verdiği cezayı onaması üzerine dava Yargıtay’a taşınmıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi Aysel hakkında verilen hükmün temyiz incelemesini tamamlayarak “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen 10 yıl hapis cezasını onadı. 
 
Tahliye dilekçesine ret! 
 
Verilen cezaya ilişkin Aysel’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir'in müvekkilinin infazının ertelenmesi ya da tahliye edilmesine yönelik Ankara 17’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu dilekçeye şu şekilde cevap verildi: “Hakkında verilen mahkumiyet kararı kesinleşen sanığın hükümlü statüsünde bulunduğu, hükümlü statüsünde bulunan bir kişinin ‘tahliyesinin’ veyahutta ‘adli kontrol şartı ile tahliyesinin’ ceza muhakemesi kanununda ve mevzuatında bulunmadığı, 5275 sayılı Cezaların ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 16’ıncı ve 17’inci maddelerince hükümlünün infazının ertelenmesine ya da ara verilmesine dair taleplerin ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarınca karara bağlanacağının açıkça belirtilmesi ve tüm dosya kapsamı karşısında yasal dayanaktan yoksun sanık müdafinin talebi konusunda karar verilmesine yer olmadığına dair yazılı şekilde aşağıdaki hüküm kurulmuştur. Belirtilen gerekçelerle, yasal dayanaktan yoksun ve ayrıca usule ve yasaya aykırı görülen sanık müdafinin talebi ile ilgili herhangi bir karar verilmesine yer olmadığına kararı verildi.”
 
Reyhan ayrıca, Aysel’in koronavirüs salgını nedeniyle tahliye edilmesi için Ceza İnfaz Savcılığı’na dilekçe gönderdiğini fakat kararı Ankara 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiğine dikkat çekti.
 
Tahliye için tekrar başvuru yapılacak
 
Verilen karara ilişkin avukat Reyhan Yalçındağ Ankara 18’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunacağını söyledi.