Boşanan kadın çocuğuna soyadını verebilecek

  • 14:42 26 Mayıs 2020
  • Hukuk
HABER MERKEZİ –Kadınlar, velayeti kendisine verilen çocuğa kendi soyadını verebilecek. Yargıtay’ın verdiği kararda, çocuğun soyadının annenin soyadı olarak değiştirilmesinin çocuğun üstün yararına olacağına hükmedildi.
 
Çocuğu ile soyadlarının farklılığı sebebiyle günlük işlemlerde sorun yaşadığını belirten bir kadın, çocuğuna kendi soyadını vermek için mahkemeye başvurması sonucu, Mahkeme, çocuğun soyadının ancak ergin olduktan sonra annesinin soyadıyla değiştirebileceğine karar verdi.Kadının kararı istinafa taşıması üzerine konuyu değerlendiren Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, davacının talebini reddetti. Kadının kararı temyiz etmesi üzerine devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, verdiği kararda Anayasa Mahkemesi’nin benzer bir davada velayeti kendisine verilen annenin çocuğuna soyadını verememesini Anayasa’ya aykırı bularak verilen kararda, “Çocuğun soyadının annenin soyadı olarak değiştirilmesinin çocuğun üstün yararına olabileceği anlaşılmaktadır” denildi.
 
Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan sosyal medya hesabından, ”Tarihi kararımız” diyerek, boşanmış kadının velayeti kendisine verilen çocuğuna soyadını verebileceğine ilişkin kararı duyurdu. Bu tarihi kararın gerekçesi ve yargı süreci de Yargıtay tarafından açıklandı.
 
Mahkeme kadının başvurusunu reddetti
 
Çocuğu ile soyadlarının farklılığı sebebiyle günlük işlemlerde sorun yaşadığını belirten bir kadın, çocuğuna kendi soyadını vermek için mahkemeye başvurdu. Kadın mahkemede verdiği ifadesinde çocukla ilgili işlemlerde annesi olduğunu belgelemek için nüfus kayıt örneği ile boşanma ilamını ibraz etmek zorunda kaldığını, davalı babanın ortak çocuğa ilgisiz olduğunu ifade etti.
 
Babasının çocukla uzun süredir görüşmediğini ve nafaka ödemediğini, çocuğun da anne ile kendi soyadının farklı olmasından rahatsız olduğunu ve anne ile aynı soyadını taşımak istediğini belirtti.
 
Mahkeme ise evlilik içinde doğan çocuğun Türk Medeni Kanunu’nun 321. maddesine göre babanın soyadını aldığını, çocuğun soyadının bu suretle belirlendikten sonra onun soyadını velayet hakkına dayanarak değiştirmenin kanun maddesindeki düzenleme karşısında mümkün olmadığına hükmetti.
 
Mahkeme, çocuğun soyadının ancak ergin olduktan sonra annesinin soyadıyla değiştirebileceğine karar verdi.
 
Kadının kararı istinafa taşıması üzerine konuyu değerlendiren Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, davacının talebini reddetti.
 
Yargıtaydan tarihi karar
 
Kadının kararı temyiz etmesi üzerine devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, verdiği kararda Anayasa Mahkemesi’nin benzer bir davada velayeti kendisine verilen annenin çocuğuna soyadını verememesini Anayasa’ya aykırı bularak yerel mahkemeye gönderdiğini hatırlattı.
 
Kararda velayet hakkına sahip davacı annenin soyadlarının farklı olmasından çocuğun rahatsız olduğunu ve anne ile aynı soyadını taşımak istediğini ileri sürdüğü belirtildi.
Verilen kararda, “Çocuğun soyadının annenin soyadı olarak değiştirilmesinin çocuğun üstün yararına olabileceği anlaşılmaktadır” denildi.
 
Ayrıca kararda, erkeğe verilen soyadı belirleme hakkının kadına verilmemesi cinsiyet eşitsizliği olarak değerlendirildi.
 
Yargıtay, annenin kendi soyadı ile değiştirmesini engelleyici yasal bir düzenleme bulunmadığını vurgulayarak, Aile Mahkemesi’nin verdiği kararı oy birliği ile bozdu.