Leyla Aydemir duruşmasında yine karar çıkmadı

  • 14:47 3 Temmuz 2020
  • Hukuk
AĞRI - Bezirhane köyünde kaybolduktan 18 gün sonra cenazesine ulaşılan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin açılan davada karar çıkmadı. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.  
 
Ağrı’nın Bezirhane (Bezirgane) köyünde 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolan ve 18 gün sonra cenazesine ulaşılan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin açılan davanın 4’üncü duruşması Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Karar duruşmasına Leyla’nın anne ve babası katılmazken, Ağrı Barosu avukatları, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) üyesi avukatlar ile Leyla’nın aile avukatları hazır bulundu. Biri tutuklu 2 kişinin "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet”, "iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 14'er yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava dosyasında sadece Leyla’nın amcası Yusuf Aydemir tutuklu bulunuyor. 
 
Sanık avukatlarından ek süre talebi
 
Yusuf Aydemir tutuklu bulunduğu Elazığ Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi  (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, diğer sanıklar mahkemede hazır bulundu. Savcılık mütalaasına karşı savunma yapan sanık avukatları mahkemeden ek süre talep etti.  Duruşmaya 10 dakika ara veren mahkeme heyeti tutuksuz sanıkların denetim serbestliğinin kaldırılmasına ve Yusuf Aydemir’in tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 2 Ekim 2020 tarihine erteledi. 
 
‘Başka Leylalar olmasın diye…’
 
Duruşma sonrası Ağrı adliyesi önünde kısa bir açıklama yapan UCİM Genel Başkan Danışmanı avukat Ayşegül Aydoğan, Leyla’nın yakınları tarafından aç bırakıldığını ve işkenceye maruz bırakıldığını belirterek, Leyla’nın günlerce soğuk bir buzdolabında bekletildiğini ve daha sonra bir dere kenarına atıldığını kaydetti. Ayşegül, “Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Bu çocuklar bizim geleceğimizdir. Biz onları korumak zorundayız. Caniler, katiller ve istismarcılar, hiç acımadan Leyla'yı katledenlere karşı adalet önünde hesap sormaya devam edeceğiz. UCİM olarak, 2 Ekim'de kalabalık bir şekilde bu eylemi gerçekleştirenlerden hesap sormak için burada olacağız.  Başka Leyla’lar ölmesin diye başka Leylalar’ın canı yanmasın diye istismarcıların katillerin cehennemi olmaya söz veriyoruz” diye konuştu.