Bir faile daha ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

  • 16:54 3 Temmuz 2020
  • Hukuk
ESKİŞEHİR - Kendisinden boşanan Ayşe Tuba Arslan’ı katleden fail Yalçın Özalpay’a yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 
 
Eskişehir’de 2019’un Ekim ayında daha önce kendisinden boşanan Ayşe Tuba Arslan’ı katleden fail Yalçın Özalpay’ın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Fail Yalçın Özalpay hakkında “tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşmasına tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın annesi Meral Sondikme ve babası Serdar Arslan ile avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı çok sayıda kadın örgütü de takip etti. 
 
Avukatların savunma ve taleplerinin ardından son sözleri sorulan sanık Yalçın Özalpay, Ayşe’yi suçlayarak kendini aklamaya çalıştı. 
 
Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, fail Yalçın Özalpay hakkında, “Tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Ayrıca iyi hal ve haksız tahrik indirimi de uygulanmadı.
 
Ne olmuştu? 
 
Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Ayşe Tuba Arslan (46), mesai bitiminde evine dönmek bindiği dolmuşta indiği sırada Yalçın Özalpay (54) tarafından saldırıya uğradı. Fail çevredekilerin yardımı ile yakalanırken, Ayşe 44 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.  
Fail çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Ayşe’nin daha önce 23 defa suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıkmıştı.