Derya Elbasan’ı katletmeye çalışan failin duruşması ertelendi

  • 14:53 4 Ağustos 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Kartal’da evli olduğu Derya Elbasan’ı katletme girişiminde bulunan Erol Elbasan’ın yargılandığı davanın duruşması görüldü. Bilindik savunma yapan fail hakkında, kızı Hira’yı da şiddete maruz bıraktığı için başka bir dava daha açıldığı ortaya çıktı.
 
İstanbul’un Kartal ilçesinde evli olduğu Derya Elbasan’ı haziran ayında işkence ederek katletme girişiminde bulunan Erol Elbasan’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Anadolu Adliyesi 19’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanığın yanı sıra Derya Elbasan ve kızı Hira Elbasan ile taraf avukatları katıldı.
 
Sığınma evinde kaldı
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk olarak tanık sıfatıyla Derya’nın kızı Hira Elbasan dinlendi. Babası Erol Elbasan’ın, kendisi 7 yaşındayken cezaevinden çıktığını ve o günden bugüne de annesini şiddete maruz bıraktığını söyleyen Hira, “Kavga ettikleri son olayda babam annemin elini … ile yaraladı. Annemle ve kardeşimle birlikte kadın sığınma evine gittik. Bir gece orada kaldıktan sonra dedemlerin evine gittik. Yaklaşık 6-7 ay dedemlerle yaşadık. Kardeşim küçük olduğu ve okula devam etmemiz gerektiğinden bu sürenin sonunda eve dönmek zorunda kaldık. Ancak annem ve babam arasındaki kavgalar devam etti” diye konuştu.
 
Kızını da şiddete maruz bıraktı
 
Şiddetin devam etmesi nedeniyle adresini gizli tutarak başka bir eve taşındıklarını söyleyen Hira, Derya’ya yönelik katletme girişimi yaşanmadan önce failin kendisini ve erkek arkadaşını da şiddete maruz bıraktığını ve bu nedenle darp raporu alarak şikayetçi olduğunu kaydetti.
 
Duruşmada sanık avukatının Hira’ya “Derya ile fail arasındaki tartışmanın erkek arkadaşıyla ilgili olup olmadığını sormasına, Derya’nın avukatı “yargılamanın konusu ile ilgili olmadığını” belirterek tepki gösterdi.
 
Ardından savunma yapan fail ise iddiaları kabul etmedi. Fail Hira ve arkadaşını şiddete maruz bıraktığını da reddetti.
 
Sanığın ardından sanık avukatı söz aldı.
 
‘Kasten yaralama’dan dava açıldı
 
Duruşmada konuşan Derya’nın avukatı Yiğit Gökçehan Koçoğlu, Hira ve erkek arkadaşının şiddete maruz bırakılmasına karşı Anadolu 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde “kasten yaralama” suçundan dava açıldığına dikkat çekti. Yiğit, müvekkilinin ve kızının can güvenliklerinin olmaması ve sanığın kaçma şüphesi nedeniyle tutukluluğunun devamını talep etti.
 
Müşteki avukatı Batuhan Oğuz ise ilk celsede bulundukları görevsizlik talebini yineleyerek, duruşmanın görülmesi gereken yerin Ağır Ceza Mahkemesi olduğunu ifade etti.
 
Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk haline, olay gününe ait görüntülerin gönderilmesi için ilgili kolluk birimine müzekkere yazılmasına, görevsizlik talebinin reddine, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahillik talebinin bir sonraki duruşmada yetkili hakimin karara bağlanmasına hükmederek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.