Cinsel istismar faili, hastane raporuna rağmen tahliye edildi

  • 16:24 6 Ağustos 2020
  • Hukuk
ANTALYA - Antalya’da bir çocuğa cinsel istismarda bulunan fail B.K.’nin yargılandığı davada mahkeme heyeti, hastane raporlarına rağmen "delil yetersizliği" iddiasıyla failin tahliyesine karar verdi.
 
Antalya'da 18 Ocak 2020'de akrabası olan çocuğu zorla alıkoyarak cinsel istismarda bulunan B.K.’nin "çocuğun cinsel istismarı", "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davanın üçüncü duruşması Antalya 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’ndeki (SEGBİS) sorun gerekçesiyle duruşmaya katılmazken, çocuk ve avukatları, sanık avukatları ile tanıklar duruşma salonunda hazır bulundu.
 
Mahkeme hakiminin tanıkları dinlemediği duruşmada, savunma yapan sanık avukatı, suçlamaları reddetti.
 
Müşteki avukatları ise hem çocuğun beyanları hem de kati hastane raporları ile sanığın suçu işlediğinin sabit olduğunu ifade etti. 
 
Mahkeme heyeti, “delil yetersizliği” gerekçesiyle sanığın tahliyesine karar verip, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
 
Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ile çocuğun avukatı Ayşim Kontaş, verilen tahliye kararına tepki göstererek hukuka aykırı olduğunu belirtti. Ayşim, "Tecavüz olayı sabit. Sanığın serbest kalması hukuki değil" dedi.