Tecavüz faili ‘akli dengem bozuk’ dedi, rapor yalanladı

  • 09:02 11 Ağustos 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - İşitme engelli halasına tecavüz eden ve “akli dengem bozuk” dedikten sonra alınan hastane raporları ile “cezai ehliyetinin tam” olduğu belgelenen Y.T. isimli erkeğin yargılandığı davada üç yıldır sonuç yok.
 
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde Y.T., 2017 yılında evine gittiği işitme engelli halası K.T.’ye tecavüzde bulundu. K.T.’nin annesinin tecavüzü fark etmesi üzerine kaçarak karakola giden tecavüz faili burada gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye getirilen fail, savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği Ergani Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
Başlatılan soruşturma kapsamında hazırladığı iddianameyi tamamlayan Ergani Cumhuriyet Başsavcılığı, fail hakkında “cinsel saldırı” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istedi. Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin (ACM) iddianameyi kabul etmesinden sonra yargılama başladı. Üç yıl boyunca süren yargılamada tecavüzü reddeden fail, akli dengesinin yerinde olmadığını da ileri sürdü. Fail Y.T., bu iddia üzerinden tahliyesini istedi.
 
Hastane Y.T.nin beyanlarını yalanladı
 
Y.T. ve avukatının akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etmesi üzerine mahkeme heyeti, Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nden tedavi gördüğüne dair kayıtları talep etti. 2018 yılında rapor hazırlayarak mahkemenin talebine yanıt veren hastane, Y.T.'nin hastanede tedavi görmediğini, sadece 2016 yılında ayakta “disosyal kişilik bozukluğu” tanısı konularak ayakta tedavisinin düzenlediğini belirtti. Y.T.'nin yatarak tedavi görmediği için tedavisine ilişkin herhangi bir belgenin bulunmadığı vurgulandı.
 
'Davranış bozukluğu göstermedi'
 
Ardından mahkeme Mart 2018’de Y.T.'nin cezai sorumluluğunun olup olmadığının tespit edilmesi için Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar verdi. Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi Y.T.'yi muayene ve müşahede altına alarak rapor hazırladı. Gözlem ve müşahede için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılan Y.T.’nin doktor, psikolog ve hemşire tarafından yapılan günlük viziteler ile hemşire ve personelin günlük değerIendirme formunda düzenli uyuduğu ve beslendiği, çevresiyle uyumlu olduğu, davranış bozukluğu göstermediği ifade edildi.
 
'Herhangi bir akıl hastalığı tespit edilemedi'
 
Heyetin hazırladığı raporun sonuç ve karar kısmında şunlara yer verildi: "Yapılan muayenesi, müşahedesi, tetkikleri ve adli dosyanın incelenmesi neticesinde; Kendisinde ceza sorumluluğunu etkileyecek veya ortadan kaldıracak mahiyet ve derecede herhangi bir akıl hastalığı veya akıl zayıflığı tespit edilmediği, dava dosyasının tetkikinden de suç tarihinde suçunu takip eden günlerde de herhangi bir akli arıza içinde olduğuna delalet edecek tıbbi bulgu ve belgeye rastlanmadığı; Bu duruma göre Cinsel Saldırı suçuna karşı ceza sorumluluğunun tam olduğu kanaat ile mütalaamızı bildiririz."
 
Geçtiğimiz günlerde davanın 13'üncü duruşması görüldü. Mahkeme kuvvetli suç şüphesinin varlığından dolayı sanık Y.T.'nin tutukluluğunun devamına karar verdi.
 
Üç yıldır süren tecavüz davası, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için bir kez daha ileri bir tarihine erteledi.