Gar Katliamı davasında Ebu Zeynep hakkında suç duyurusu

  • 15:46 21 Eylül 2020
  • Hukuk
ANKARA - 10 Ekim Gar Katliamı davasında avukatların savunması ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti DAİŞ sanığı Yunus Durmaz’ın iletişim tapelerinde yer alan Ebu Zeynep hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
 
Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde DAİŞ tarafından yapılan katliama ilişkin açılan ve sonrasında firari sanıklar yönünden tefrik edilen davanın 7’nci duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen ara ardından devam edildi.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti; 16 sanık hakkında İnterpol vasıtasıyla kırmızı bülten ile aranmalarının sağlanması hususunda Adalet Bakanlığı’na tekrar müzekkere yazılmasına, Suriye’deki kamplarda bulunan sanıklardan Mustafa Delibaşlar, Fadile Delibaşlar, Cebrail Kaya ve İlhami Balı hakkında Adalet Bakanlığı’na yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi.
 
Ebu Zeynep hakkında suç duyurusu 
 
MASAK’a tekrar müzakere yazılmasını, sanık Yunus Durmaz ile ilgili iletişim kayıtlarının Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenmesine, Ebu Zeynep için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına, tutuklu sanık Erman Ekici’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 15 Aralık’a erteledi.
 
 '15 Aralık'ta duruşma salonlarını dolduralım'
 
Dava sonrasında mahkeme salonu önünde aileler açıklama yaptı. Aileler adına 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun konuştu. Dava boyunca mağdur yakınları ve aileleri olarak mahkeme salonlarını doldurduklarını söyleyen Mehtap, “Ne yazık ki bu senenin talihsizliği pandemi sürecinin olmasıdır. Her şeyden önce sağlık diyerek, ailelerimizin sağlığını göz önüne alarak daha az katılımla dava sürecinin takipçisiyiz. Katliamın 5’inci yılındayız. Mahkeme 15 Aralık da devam edecek. Bir kişi yönünden Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını sağladık. Geç ilerleme kaydediliyor. Adalet talebimizi haykırmaya devam ediyoruz. Her ekim ayından yeniden öldürüldüğümüzü düşünüyoruz. Dayanışmayı büyüteceğimiz, mahkeme salonlarını birlikte dolduracağımız bir dayanışmaya ihtiyacımız var. 15 Aralık’ta da bu salonları doldurmaya devam edelim” dedi.