Aslı Baş davasında failler beraat etti

  • 17:05 22 Ocak 2021
  • Hukuk
ANKARA - Aslı Baş’ın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği davanın baş şüphelileri hakkında verilen beraat kararının İstinaf Mahkemesi’nde onanmasına ilişkin açıklama yapan KCDP, “Adalet mücadelesini gerekirse AİHM'e kadar taşımaya kararlı olan ailesinin yanındayız” dedi.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) ile Kadın Meclisleri, 10 yıl önce şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren manken Aslı Baş'ın İstinaf Mahkemesine taşınan davasında şüphelilerin delil yetersizliğinden beraat etmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Aslı’nın ölümünün bir kez daha şüpheli kaldığının belirtildiği açıklamada, gerçeği açığa çıkarma mücadelelerinin Yargıtay’da devam edeceği vurgulandı.
 
‘Çelişkiler yargılama boyunca giderilemedi’
 
Açıklamada, İstinaf Mahkemesi’nin “delil yetersizliğinden” şüpheliler hakkında verilen beraat kararını onadığı belirtilirken, sürecin Yargıtay’a taşındığı kaydedildi. Açıklamada, “Aslı Baş 21 Temmuz 2010’da Muğla'nın Bodrum ilçesinde iş insanı Ahmet Bayer’in villasının terasından şüpheli biçimde düşerek yaşamını yitirdi. Aslı Baş’ın şüpheli ölümünde gerçekleri açığa çıkarma mücadelesi 10 yılı aşkın zamandır sürüyor. Ahmet Bayer ile oğulları Hakan ve Volkan Bayer hakkında ‘kasten öldürme’, yardımcıları hakkında ise ‘delilleri karartmak’ suçundan 2012 yılında dava açıldı. Sanıklar Aslı’nın intihar ettiğini iddia ettiler. Mahkeme tarafından aldırılan adli tıp raporlarında Aslı Baş’ın bir başkası tarafından yüksekten atılmış olduğu belirtilse de sanıklar tarafından aldırılan raporlarda ise kendisi atlamış olabileceği belirtildi. Ancak bu raporlar arasındaki çelişkiler yargılama boyunca giderilemedi” denildi.  
 
‘Ailesi kararı şimdi de Yargıtay’a taşıyor’
 
KCDP’nin müdahilliğinin kabul edildiği ancak İstinaf Mahkemesi’nin müdahil olamayacağı yönünde karar verdiği belirtilen açıklamada, “Yargılama sonucunda savcı ‘Hakan Bayer’in Aslı Baş’ın kafasına sert bir cisimle vurduktan sonra aşağı attığını’ belirterek hakkında kasten öldürme suçundan ceza istedi. Mahkeme heyeti ise ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle tüm sanıkların beraatine karar verdi. Savcı ve aile karara itiraz edip istinafa taşıdı. İstinaf Mahkemesi ise beraat kararını onadı. Aslı Baş’ın ailesi kararı şimdi de Yargıtay’a taşıyor” sözlerine yer verildi.
 
‘Ailesinin yanındayız’
 
“Adalet mücadelesini gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar taşımaya kararlı olan ailesinin yanındayız” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada şöyle denildi: “Şüpheli kadın ölümleri açığa çıkmadığı ve adalet geciktiği sürece kadına yönelik şiddet artarak sürüyor. Kadına yönelik suçlarda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin varlığı gözeterek yargılama yapılması gerektiğini söyleyen İstanbul Sözleşmesi Aslı Baş davasında dikkate alınmamıştır. Sanıklar hakkında beraat kararı veren mahkeme heyeti Aslı Baş’ın neden yaşamını yitirdiğini açıklamamıştır. İstinaf Mahkemesi de bu incelemeyi yapmayarak ölümü ile ilgili gerçeği açığa çıkaracak girişimde bulunmamıştır. Aslı Baş’ın şüpheli ölümünde gerçekler açığa çıkana dek mücadeleye devam edeceğiz.”