‘Fail ağırlaştırılmış müebbet almalı’

  • 19:10 26 Ocak 2021
  • Hukuk
 
ANTALYA -  Antalya’da  Hatice Şimşek’i katleden Gökhan Çınar’ın duruşması görüldü. Mahkeme heyeti duruşmayı erteledi. Duruşmaya katılan avukatlar failin “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası almasını talep ettiklerini söyledi.
 
Antalya’da 2020 yılında Hatice Şimşek’i katleden Gökhan Çınar’ın dün  Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşması görüldü. Tutuklu sanık Gökhan Çınar, bulunduğu cezaevinden SEGBİS bağlantısı ile duruşmaya katıldı.Taraf avukatları, Antalya Kadın Dayanışma Merkezi ve Dayanışma Derneği vekili Avukat Aylin Onursev, Antalya Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.
 
Duruşmanın savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanığın “kasten öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi.
 
Sanık avukatı ise savcının mütalaasına karşı savunma yapmak için mahkemeden süre talebinde bulundu.
 
Mahkeme  Gökhan Çınar’ın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
 
‘Mütalaaya katılmıyoruz’
 
Duruşma sonunda konuşan Antalya Kadın Dayanışma Merkezi ve Dayanışma Derneği vekili Avukat Aylin Onursev, “Bizler ve Antalya Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu'nu temsilen katılan avukatlar, savcılık mütalaasına katılmıyoruz. Hatice ölmeden önce sistematik işkence görmüştür. Failin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını talep ediyoruz" dedi. Aylin, "Ayrıca savcılık makamı, Hatice ölürken orada olan diğer sanıkların beraatını talep etmesi bir bakıma 'şiddet yanı başınızda olsa bile ihbar etmeyebilirsiniz' demiş olmaktadır. Oysaki ceza yasasında 'suçu bildirmeme suçu' açıkça tanımlanmıştır" diye konuştu.