Zehra Doğan ve üç ressamdan ‘Kimiz biz?’ temalı resim sergisi

  • 13:40 22 Mayıs 2019
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Gazeteci-ressam Zehra Doğan’ın da aralarında bulunduğu dört ressamın hazırladığı sergi, “Kimiz biz?” temasıyla Tate Modern Sanat Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu. 
 
İngiltere’nin başkenti Londra’da aralarında gazeteci-ressam Zehra Doğan’ın da bulunduğu dört ressamın ortaklaşa hazırladığı “Kimiz biz?” sorusu üzerinden yola çıkılarak hazırlanan resim sergisi Tate Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmeye başladı. Dün açılışı yapılan ve 25 Mayıs’a kadar sanatseverin ziyaret edebileceği sergiye, İngiliz parlamenterler, sivil toplum kuruluşları, akademisyen, sanatçı ve yazarlar yoğun ilgi gösterdi.  
 
Sergide çatışma ve katliamların tanıklığına dikkat çekildi
 
Sergide, Nusaybin, Cizre ve Derik’teki yıkıntıların altından toplanan eşyalar ile 2015-2016 yıllarında yaşanan çatışmalara ve katliamların tanıklığına dikkat çekiliyor. Sergide ayrıca, barikatlı bir sokakta ve brandayla siper yapılan bir sokakta çekilen video ile çatışma sesleriyle o günlerde yaşananlara yer veriliyor. 
 
'Tutuklu gazetecilere yer verildi
 
Sergide ayrıca, Zehra ve yazar Ege Dündar’ın birlikte çıkardıkları sergi temasıyla aynı ismi taşıyan “Li Du Man” isimli bir gazete de yer alıyor. Bu gazetede, tutuklu bulunan gazetecilerin listesi ile Zehra’nın kendi tasarımı olan kelebeklerle bezenmiş kartlarla tutuklu sanatçı ve gazeteciler yer alıyor. 
 
Gazetecilere kart yazıldı
 
Sergide Türkiye’de açlık grevinde olan gazetecilerden Dilbirin Turgut, Özlem Seyhan, Nedim Türfent ve Kibriye Evren başta olmak üzere çok sayıda gazetecinin fotoğrafları yer alırken, sergiye gelenlerden, bu gazetecilerin fotoğraflarının altına onlarla sohbet eder gibi kart yazmaları istendi. Kart yazanlar arasında, interational PEN Başkanı Charles Torner olmak üzere tüm ön üyeleri, yazarlar ve sanatçılar yer aldı. 
 
Yine bu kısımda Özlem Seyhan’ın tecride karşı 196 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile cezaevinde çektirdiği fotoğrafı konularak, Leyla’nın açlık grevine dikkat çekildi. 
 
PEN Başkanı Charles Torner, aynı zamanda Zehra’nın Nusaybin, Cizre, Derik ve Dargeçit’te görüştüğü kişilerden birebir dinleyip yazdığı öyküleri yüksek sesle okudu. 
 
Charles’ın özellikle Nusaybin’e ilişkin öyküyü okuduğu anda salonda duygulu anlar yaşandı.