Suruç katliamını anlatan ‘Gitmek’ belgeseli izleyiciyle buluşacak

  • 12:01 18 Haziran 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Suruç katliamında yakınlarını kaybeden aileler ile katliamdan yaralı olarak kurtulan tanıkların anlatımları ile hazırlanan “Gitmek” belgeseli 29 Haziran’da izleyiciyle buluşacak. 
 
Kobanê’de bulunan çocuklara, oyuncak ve ihtiyaç kolisi götürmek için Türkiye ve bölgenin her yerinden yola çıkarak Urfa’nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik 20 Temmuz 2015’te DAİŞ tarafından yapılan bombalı saldırıda 33 genç yaşamını yitirirken, 300’e yakın kişi ise yaralanmıştı. Suruç katliamının tanıkları tarafından anlatılan katliamdan öncesi ve sonrasına dair “Gitmek” adlı belgesel film hazırlandı. Belgeselde yaşamını yitirenlerin aileleri ve tanıklar hikayelerini anlatarak, katliam öncesi yaşadıklarına dikkat çekiyor. 
 
Yönetmenliğini Mustafa Emin Büyükcoşkun’un yaptığı ve proje ekibinde Arzu Demir, Ezgi Aydın, Emre Altun ve Leyla Postalcıoğlu’nun yer aldığı belgeselin yapımcılığını Suruç Aileleri İnisiyatifi, SGDF ve Bilim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) üstleniyor. 
 
Belgesel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Diyarbakır Tabipler Odası, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurumlarının da desteği ile izleyici ile buluşacak. 
 
Belgesel, Suruç’ta yakınlarını kaybeden aileler, yaralılar ve yönetmen Mustafa Emin Büyükcoşkun’un da katılımıyla 29 Haziran tarihinde saat 19.00’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Kongre Merkezi’nde gösterilecek.