3 bin yıllık Dermetina Kalesi ahır olarak kullanılıyor!

  • 09:02 21 Temmuz 2019
  • Kültür Sanat
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Mazıdağı’na bağlı Gümüşyuva köyündeki 3 bin yıllık Dermetina Kalesi, restore edilip koruma altına alınmaması nedeniyle köylüler tarafından ahır olarak kullanılıyor.
 
Tarihi, kültürel yapısı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Mardin’in her karış toprağında ayrı bir gizem yatıyor. İlçe ve köylerinde birden çok tarihi yapının olduğu kentte, hala keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Bunlardan biri de Mazıdağı ilçesine bağlı Gümüşyuva köyünde bulunan Dermetina Kalesi. Mazıdağı’na 32 kilometre uzaklıktaki, 50 hane ve yaklaşık 500 nüfuslu köydeki Dermetina Kalesi ve kilisesin Roma İmparatorluğu döneminden kaldığı belirtiliyor. 570 metrekarelik alan üzerinde 260 metre uzunluğunda ve 150 metre yüksekliğindeki tepe üzerinde kurulu olan kale için bugüne kadar inceleme yapılmadığı öğrenildi. 
 
Kilise ahır olarak kullanılıyor!
 
Köylülerin kalenin restorasyonu için defalarca talepte bulunmasına rağmen restore edilmeyen kale, köy halkı tarafından da ahır olarak kullanılıyor. İçinde kilisenin de olduğu kalede, kilisenin taşlarının kırılıp yerlerde olduğu ve duvarların bakımsızlıktan döküldüğü de dikkat çekti. 
 
‘Kale eski yıllardan bu yana efsane haline gelmiş’
 
Kendi imkânları ile bir şey yapamayacaklarını ve bu nedenle de yetkililerin ilgilenmesi gerektiğini belirten köy halkı, “Devlet el atıp restore ederse buraya çok turist gelir. Urfa, Diyarbakır ve Mardin’de çok iyi bilinen bir yerdir. Dermetina Kalesi ile ilgili efsane haline gelmiş birçok masal, şarkı ve türkü vardır. Aşk üzerine, acılar üzerine türküler ve ağıtları vardır. Buraya sahip çıkılması gerekiyor. Kale 3 bin yıl hiçbir şey olmadan bugünlere kadar geldi ve korunmaya alınması halinde daha çok ilgi çeker” dedi.