Çocukların sanat eserleri sergilendi

  • 16:07 18 Ağustos 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Laleş Sanat Merkezi öğrencilerinin resim ve fotoğrafları, “Çocuklar dünya mirasını ışıkla çiziyor” adlı sergide sergilendi.
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Laleş Sanat Merkezi’nin “Çocuklar dünya mirasını ışıkla çiziyor” adlı sergisi açıldı. Sergide öğrenciler tarafından çizilen tablolar ve çekilen fotoğraflar yoğun ilgi gördü. 7-12 yaş grubu çocukların da katıldığı sergideki eserler büyük beğeni topladı.
 
‘Resim çizmeyi burada sevdiler’
 
Sergiye ilişkin bilgi veren ressam Hamdiye Akın, yetişkinlere yönelik 7 ay süren resim kursunun sona erdiğini belirterek, kurs sonucunda büyük başarı elde ettiklerini söyledi. Kursta öğrencilerin becerilerini keşfettiklerini ifade eden Hamdiye, “Resim öğretmenliği okuyan öğrencilerimiz resim çizmeyi burada sevmeye başladıklarını anlatıyor” dedi.
 
Çocuklar Sur’u fotoğrafladı
 
Fotoğraf eğitmeni Kibar Suvari ise, çocukların 2 ay süren eğitimle farklı bakış açıları kazandığını kaydetti. Çocukların Sur’un tarihi mekanlarını fotoğrafladığını aktaran Kibar, çekilen fotoğrafların sergilendiğini ve büyük beğeni topladığını söyledi. Kibar, çocuklara verilen fotoğraf eğitiminin yanı sıra boyama ve tasarım eğitimi verildiğini de paylaştı. 
 
‘Kendimi burada buldum’
 
Resim kursunun öğrencilerinden arkeoloji mezunu Fatoş Aslan, “Çalıştığım süre zarfında iş yeri çok stresli bir koşula sahipti.  Kendime zaman ayıramıyordum. Daha sonra Laleş’e geldim ve şu anda sergide 7 tane resmim var. Bundan kaynaklı kendimi daha iyi hissediyorum. Kendimi burada buldum” ifadelerini kullandı.  
 
Fotoğrafçılık kursunda edindiği bilgilerle kendini daha mutlu hissettiğini söyleyen 13 yaşındaki Avzem Aslan, “Çevremde olan her şeye daha farklı bakabiliyorum. Artık fotoğraf çekmeyi daha çok seviyorum. Ailelerin çocuklarını sanata yönlendirmeleri gerekiyor” dedi.
 
İki gün sürecek sergi yarın da sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.