Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali başlıyor

  • 09:11 21 Ağustos 2019
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali, 13 Eylül’de İstanbul’da başlıyor.
 
Bu sene ilki düzenlenecek olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali, 13-15 Eylül tarihlerinde İstanbul Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Festival, dört yıldır New York ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkede eylül ayında “Directed by Women Worldwide Film Viewing Party” adıyla gerçekleşiyor.
 
Bu kapsamda uluslararası ve ulusal kadın kısa film yönetmenleri ve filmleri bu kez İstanbul’da buluşacak. Çeşitli dil ve kültürlerden özgün bakış açılarıyla çekilen 30 film festivalde yer alacak. Belgesel, kurmaca, animasyon kategorilerinde gösterilecek filmlere ulusal ve uluslararası olmak üzere iki dalda en iyi film ödülü verilecek.
 
Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali’nin bu yılki jürisinde Bennu Yıldırımlar, Meryem Yavuz, Çağrı Vila Lostuvali ve Ceylan Özgün Özçelik yer alıyor.
Festivalin Türkiye Platformu, kadın kısa filmcileri teşvik etmeyi, sayılarının ve üretimlerinin artmasına katkıda bulunmayı, dünyanın her yanından kadın sinemacıları bir araya getirerek kültürel ve sanatsal etkileşim yaratmayı amaçlıyor.