Rojbîn Perişan’ın kitabına önce ‘yasak’ sonra ‘inceleme’

  • 11:50 20 Eylül 2019
  • Kültür Sanat
KARS - Kars Sulh Ceza Mahkemesi, Rojbîn Perişan’ın Aram Yayınları'ndan çıkan kitabı "Toprağın Şarkısı"nı yasakladı. Mahkeme, ilginç bir duruma da imza atarak, kitabı önce yasaklayıp, sonra incelemeye gönderdi.
 
Kars Sulh Ceza Mahkemesi, Rojbîn Perişan’ın Aram Yayınları’ndan çıkan “Toprağın Şarkısı” adlı romanını yasakladı. Kars T Tipi Cezaevi'nde bulunan Savaş Sönmez adlı tutukluya gönderilen kitaba cezaevi yönetimi tarafından el konuldu. Kitaplara el konulmasının ardından "PKK/KCK kapsamında olabileceği” gerekçesiyle inceleme için Kars İl Emniyet Müdürlüğüne gönderildi.
 
Mahkemenin kararında, "Kitapta PKK-KCK'nin terör örgütünün nihai hedefi olarak bilinen ve ülkemiz topraklarının bir kısmını içerisine alarak çizilen sözde Kürdistan ülkesinin tarih öncesine dayandırdığı, dolayısıyla günümüz itibariyle PKK/KCK terör örgütünün ve yandaşlarının verdiği mücadelenin haklılığından bahsedildiği... bu haliyle terör örgütü propagandasını yapmak suçunun işlendiği anlaşılmakla söz konusu kitapların toplatılmalarına, dağıtımlarının ve satışa sunulmalarının yasaklanmasına karar verilmiştir" denildi. 
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşananları konu edinen "Toprağın Şarkısı"nın yazarı Rojbîn Perişan, Gebze Kapalı Kadın Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. 
 
Kars Sulh Ceza Mahkemesi, 2002 yılında Avesta Yayınları'ndan çıkan "Meleklerin Küllerinden Günahkar Bir Irkın Yasaklanmış Mirası" kitabını da yasaklamıştı.