‘Duvarları Delen Çizgiler’ karikatür sergisi açıldı

  • 17:30 12 Ekim 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL- Tutsakların yapmış olduğu karikatürlerden oluşan “Duvarları Delen Çizgiler” karikatür sergisi yoğun ilgi gördü. 
 
İstanbul Beyoğlu’nda Görülmüştür ekibi tarafından bugün “Duvarları Delen Çizgiler” adlı sergisinin açılışı yapıldı. Tutsakların yapmış olduğu karikatürler’den oluşan ve yarında devam edecek olan sergi Divriği Kültür Derneğin’de yoğun ilgi gördü. Sanatçı Pınar Aydınlar, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üye ve yöneticileri ile Cumartesi Anneleri de sergiyi ziyaret etti. 
 
Sergi hakkında kısa bilgi veren Görülmüştür ekibinden Yazar Adil Okay,  ekip olarak daha önce de cezaevindeki tutsakların çizdikleriyle 2 sergi açtıklarını bu serginin üçüncü sergileri olduğunu belirtti. Adil, “Karikatür sergisi diğer sergilere göre daha özgündür. Çünkü cezaevindeki mahpuslara ulaşmak çok zordu. Serginin teması da ‘Özgürlük’  bu anlamıyla önemlidir” dedi. 
 
Sergiye 22 karikatüristin 70 tane eserinin sergide yer aldığı bilgisini paylaşan Adil, serginin amacının olağanüstü durumlara rağmen cezaevindeki tutsakların ne düşündüğünü ve ürettiğini insanların bilmesi ve görmesini sağlamak olduğunu belirtti. Adil, bu serginin hazırlanışının 7 ay sürdüğünü ve kimi mektuplara cevap alamadıklarını söyleyerek, kimilerine avukatlar aracılığıyla ulaştıklarını ifade etti.