23. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor

  • 09:17 12 Kasım 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - İKSV tarafından düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, yarın başlıyor.
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, yarın tiyatroseverlerle buluşuyor.
 
Festivalde yurtdışından 12, Türkiye’den 16 olmak üzere 28 farklı tiyatro, dans ve performansın 78 gösteriminin yanı sıra Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamındaki ücretsiz yan etkinlikler de gerçekleştirilecek. Festival, 1 Aralık'a kadar devam edecek. 
 
Şahika Tekand yeniden sahnede 
 
Festivalin ortak yapımcılığını da üstlendiği açılış oyunu Lo’da oyunun yazar ve yönetmenliğini üstlenen Şahika Tekand, 11 yıl sonra yeniden sahnede olacak. Şahika, kendi kaleminden çıkan tragedyanın yönetmenliğini de üstleniyor.
 
Öne çıkanlar 
 
Festival, Genco Erkal ve 50. yılını kutlayan Dostlar Tiyatrosu’nu, festival kapsamında düzenlenecek bir sempozyum ve sanatçının üç oyununa programda yer vererek saygıyla selamlayacak. 60. sanat yılını kutlayan, bugüne dek birçok ödüle değer görülen Genco, bu vesileyle Yaşamaya Dair, Merhaba ve Bir Deli’nin hatıra Defteri ile festival kapsamında seyirci ile buluşacak. Genco’ya Tülay Günal’ın eşlik ettiği Na^zım Hikmet uyarlaması olan “Yaşamaya Dair” 16 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.30 Caddebostan Kültür Merkezi’nde festival kapsamında sahnelenecek.
 
Festivalin Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında da Genco’nun 60., Dostlar Tiyatrosu’nun 50. Yılı’na Saygıyla sempozyumu 17 Kasım Pazar günü Pera Müzesi’nde düzenlenecek.
 
Çocuklar için de oyunlar yer alacak
 
İKSV, 2019 yılındaki son çocuk kitabını 23. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında yayımlanan “Tiyatroda Bir Gün”, çocukları festivalde bir tiyatro oyununun nasıl gerçekleştiğini görmeye ve tiyatronun büyülü dünyasını keşfetmeye davet ediyor. Çocuklara tiyatroda dolaşırken kedi Romeo da eşlik edecek.
 
Sevinç Erbulak’ın yazdığı, Gökçe Eyce’nin resimlediği kitabın yayın yönetmenliğini Burcu Ural Kopan üstleniyor. Festival kapsamında Tiyatroda Bir Gün ile ilgili ücretsiz özel etkinlikler de gerçekleştirilecek. 22 Kasım Cuma Baba Sahne’de ve 23 Kasım Cumartesi UNIQ Hall’de 3-5 ve 6-8 yaş gruplarına yönelik olarak düzenlenecek etkinliklerde, çocuklar kitabın yazarı Sevinç Erbulak ile buluşacak ve tiyatronun sahne arkasını birlikte deneyimleme şansı bulacak.
 
Etkinliklerle ilgili detaylı bilgi almak ve etkinliklere rezervasyon yaptırmak için: http://rezervasyon.iksv.org/altkat/