İkinci Kadın Yazısı festivali

  • 11:22 13 Kasım 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - Bu yıl 15-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek ikinci Kadın Yazısı Festivali başlıyor. 
 
Bu yıl İstanbul’da ikincisi düzenlenecek ikinci Kadın Yazısı festivali, 15 Kasım’da başlıyor. 24 Kasım’a kadar sürecek festival 5 ayrı mekanda  gerçekleşecek. 
Cinsiyeti “yazı” odağında tartışmaya açmayı, cinsiyete dayalı ayrımcılık biçimlerini bu odaktan hareketle sorgulamayı, gerek tanınmış gerekse adları yeni duyulmakta olan kadın yazarları ve şairleri desteklemeyi ve yine “yazı”dan hareketle uluslararası bağlar kurmayı hedefleyen Kadın Yazısı Festivali'nin ilki, geçen yıl İsveç Başkonsolosluğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ile Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın ortak çabası sonucu düzenlenmişti. 
 
Bu yılki tema ‘Aslında’
 
Bu yıl British Council, Goethe-Institut Istanbul, Tarabya Sanat Akademisi ve Karşı Sanat’ın da desteklediği festival daha da genişliyor ve zenginleşiyor. Beşi yurt dışından 60’a yakın konuşmacının katılımıyla panel, söyleşi, performans ve şiir okumaları dâhil olmak üzere pek çok etkinlik, 15-24 Kasım tarihlerinde MSGSÜ Fındıklı ve Bomonti yerleşkeleri, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Pera Müzesi ve Karşı Sanat’ta izleyicilerle buluşacak. Aynı zamanda, Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde ve Karşı Sanat’ta 16 sanatçının katkılarıyla hazırlanan iki sergi, ziyaretçilere kapılarını açıyor. Goethe-Institut Istanbul tarafından yürütülen LiteraTür projesinin 2019 yılı Kasım ayı teması “Kadınlar”ın tanıtımı da festival kapsamında gerçekleştirilecek.
 
Festivalin bu yılki teması “Aslında” olarak belirlendi. Festivalin bütün etkinlikleri herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek. Yurtdışından konuşmacıların oturumlarında simultane tercüme yapılacak.
 
Festival programına şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.kadinyazisi.com/