‘8’inci Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ başlıyor

  • 19:53 2 Aralık 2019
  • Kültür Sanat
İZMİR - 8’inci Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali “Birlikte Yapabiliriz” temasıyla 6-16 Aralık’ta tiyatro severlerle buluşacak.
 
Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) İzmir Temsilciliği her sene farklı temalarda düzenlediği festivalin 8’incisine de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu seneki Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali 6-16 Aralık tarihleri arasında İzmir Kültür Sanat Merkezi’nde “Birlikte Yapabiliriz” temasıyla sanatseverler ile buluşacak.
 
‘Tenê ez’ de festivalde yer alacak
 
Festivalde Kürtçe oynanan tek perdelik “Tenê Ez” (Sadece Ben) adlı oyun da sahnedeki yerini alacak. Gösterimi 10 Aralık saat 20.00’de “Teatra Jiyana Nû” ekibinin sahneye taşıyacağı oyunun yönetmenliğini Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Cihad Ekinci yapıyor. Kürtçe oynanan tek perdelik oyun Türkçe üst yazı ile gösterime sunulacak.
 
Komedi türündeki oyunun konusu Charlie Chaplin’nin Büyük Diktatör filminden uyarlanmış. Oyunda savaşta kaza geçirip hafızasını kaybeden berberin yıllarca hastanede yatması ve o zaman içerisinde de ülkesinin ciddi bir ekonomik ve siyasi krizden geçmesi anlatılıyor.