Aryen Kültür Sanat Atölyesi öğrencilerine telefonla ulaşıyor

  • 09:09 2 Nisan 2020
  • Kültür Sanat
VAN  - Aryen Kültür Sanat Atölyesi, koronavirüs salgını nedeniyle çalışmalarına ara verirken, öğrencilerine telefon aracılığıyla ulaşıyor. Müzik eğitmeni Fadime Polat, ebeveynlerin de evde kültür sanat çalışmalarını sürdürmesi için çocuklarına destek vermesi çağrısı yaptı. 
 
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tüm dünyada yaşamı durduran bir noktaya gelirken, Türkiye’de bu süreçte kültür sanat kurumları çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Van’da faaliyet yürüten Aryen Kültür Sanat Merkezi de sanat eğitimlerine ara verdi. Ancak telefon üzerinden öğrencilerle iletişim sağlanıyor. 
 
‘İletişim halindeyiz’ 
 
Müzik eğitmeni Fadime Polat, geleceğin Kürt sanatçılarını yetiştirdiklerini belirterek, “Bu süreç herkesi etkilediği gibi bizi de etkiledi. Tüm derslerimize ve grupsal çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık. Telefonlar üzerinden öğrencilerimiz ve gruplarımızla iletişim halindeyiz. Elimizden geldiğince eğitime telefon üzerinden devam etme çabasındayız. Süreç sona erdiğinde büyük bir tempo ve uzun süreli planlarla yolumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz” diye belirtti.
 
‘Ebeveynler çocuklara destek olmalı’ 
 
Bu süreçte ebeveynlere de önemli vazifeler düştüğünün altını çizen Fadime, “Anne ve babalar ön açıcı olmalı, çocuklarla zaman geçirip, iyi hissettirmeliler. Gördükleri, öğrendikleri her şeyi beraber tekrar edip bunu sürdürmelerini sağlamalı. Böylelikle işimiz de kolaylaşmış olur. Çünkü çocuklar bazı şeyleri unutabilir. Ailelerle dayanışma kurarak bu süreçten gerilemeden çıkmış olacağız” dedi. 
 
‘Çocuk yaşta başlayan asimilasyona engel oluyoruz’
 
Çalışmalarını Kürt kültürü üzerine yaptıklarını belirten Fadime, öğrencilerinin genellikle çocuklardan oluştuğunu kaydetti. Çocuk yaşta başlayan asimilasyona engel olmaya çalıştıklarını vurgulayan Fadime, “Çünkü bu kültürü koruyacak olan gelecek nesillerdir. Çocuklar kültürlerinden uzak büyüyor ve bizler öze dönüş için çabalıyoruz. Eğitime 2 yaşındaki çocuklarla başlıyor,  oyunlar eşliğinde ritmi kavratıp renklerle notaları öğretiyoruz. Daha sonra ritim ve notayı kavrayan çocuklar Kürtçe parçalar okuyup bu parçalarla oyunlar oynamaya başlıyor. 5 yaşından sonra eğitimden başarıyla geçip enstrüman seçmeye başlıyor ve seçtikleri enstrümanda eğitim almaya başlıyorlar.  Geleceğin sanatçıları olma yolunda ilk adımlarını atıyorlar” ifadelerinde bulundu. 
 
‘Kürt kültürü evde de yaşatılmalı’
 
Ailelerin çocuk yaşta başlayan asimilasyonun engellemeleri gerektiğinin vurgulayan Fadime, Kürt kültür ve sanatını evde de yaşatması gerektiğini belirtti. Okulda Türkçe konuşmak zorunda bırakılan çocuklara evde Kürtçe konuşmaya teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Fadime, “Ana diliyle konuşmalı.  Mehemed Şêxo, Meryemxan, Qarapete Xaço, Aram Tîgran, Susika Sîmo dinletilmeli”  diye konuştu.