Jinnews’ten kitap seçkisi

  • 09:06 31 Mayıs 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Karantinanın son haftasında sizler için seçtiğimiz kitap önerilerini sunuyoruz.
 
Koronavirüs salgını sonrası gerçekleşen karantina dönemi 1 Haziran’dan itibaren sona eriyor. Bu süreci evinde geçirenler için hazırladığımız kitap seçkisini sizlere sunuyoruz. İyi okumalar diliyoruz.
 
Kürt siyasetinin Mor Rengi 
 
Gültan Kışanak 
 
“Girdiğin yol doğruysa mutlaka seni hedefine götürür.” Kürt kadınlarının siyasal ve toplumsal mücadelede değişime öncülük etmedeki ısrarını kitaptaki bu söz en iyi anlatır. Yine “asıl zorluk şimdi başlıyordu. Hele bir de kadınsan, yaşamın tüm zorlukları senin içindi.”  sözleri ile kadınların bu değişimdeki öncülüğünden korkanların engel olmak için her türlü yönteme başvurduklarını tarif eder. Bu değişime öncülük etmenin bedelini bugün zindanlarda veren kadınların kendi kalemlerinden tanık oluruz Kürt kadınlarının neyi başardığına. Ve daha iyi anlarız günümüzde neden hala önce kadınların vurulup tutuklandığına susturulmak istendiğine. 
 
Svastika Geceleri
 
Katharina Burdakin
 
Sistemlerin günden güne totaliter rejimlere doğru kaydığı, herkesin kafasını bizi nasıl bir geleceğin beklediği sorusuyla kurcalandığı bir dönem yaşıyoruz. Burdekin Swastika Geceleri'inde yedi yüz yıllık Nazi hegemonyasının ardından bir Avrupa hayal ederken, faşizmin tehlikeleri hakkında uyarıda bulunmaktan daha fazlasını yapıyor. Şiddet ve hainliğin erkeklere statü kazandırdığı, kadınların damızlık hayvan vasfına indirgendiği bu dünyada herkesin ortaklaşa taptığı tek bir şey vardır: LİDER 
 
Faşizm analizlerini, Hitler ve onun döneminin özellikleri olma ötesine taşıyor. Nazi ideolojisi, "erkeklik kültünün" en uç noktaya ulaşmış hali olarak tanımlayan yazar bugünden yarını değiştirmenin önemini vurguluyor.   
 
Düğümlere Üfleyen Kadınlar 
 
Ece Temelkuran 
 
“öldürmeyi öğreneceksiniz hanımlar!!!!” diyor Madam Lillia kendisi  ile birlikte yolculuğa çıkmaya ikna ettiği kadınlara. “ Aslında herkes birini öldürmek istiyor ya fiziksel alamda ya da manevi anlamda” diyor yazar, her biri ayrı bir sırrı öfkesi, isyanı olan dört kadının hikâyesinde. Bir Ortadoğu ve kadın hikâyesi oluyor yolculuk boyunca yaşananlar. Mısırlı Maryam, Tunuslu Amira, gezeteci ve Madam Lillia nın kesişen yollarında bulunan mektuplarda Kartaca Kraliçesi Dido’nun aşkını öfkesini lanetine tanıklık ederiz içimiz burkularak. Akıcı sürükleyici bir roman okumayı özleyenlere.  
 
Kibeleden Pandoraya
 
Pervin Erbil
 
"Önemliydi, değerliydi, güçlüydü, üstündü, ama otoriter bir hegemon değildi. O, sevilen, sayılan, koruyucu, üretken, merhametli ve aynı zamanda büyülü güçler taşıyan, toplumun atası bir tanrıçaydı."
 
Ana hukukundan baba hukukuna, kadın egemenliğinden erkek egemenliğine, bereket saçan Ana Tanrıça'dan kötülük dağıtan Pandora'ya...
Araştırmacı yazar Pervin Erbil, kadının toplumsal konumundaki değişime çeşitli açılardan baktığı bu çalışmasında akademik birikimini edebi bir dille sunuyor. 
 
Kızıllığın Kalbi 
 
Zakes Mda
 
Yüz elli yıl önce Xhosa halkına sığırlarını kesip ekinlerini yakmaları telkininde bulunan genç kadın peygamberlerin, peygamberlere inananların ve inanmayanların üç nesle yansıyan hikâyesi. Yüz elli yıl sonra devam eden düşmanlığın, kıtlık karşısında çaresizleşmiş bir halkın asırlık çekişmelerinin bu çekişmelerin yattığı acıları dile getirirken, modernleşme sürecinin, yerelliğin, kıtlığın, İngiliz sömürgesi altında yazılan bir tarihin, kızıl toprakların kalbinin serüvenini yazmış Zakes Mda .