Erbane farklı kentteki kadınları bir araya getirdi

  • 09:01 7 Ağustos 2020
  • Kültür Sanat
DERSİM -  Erbane çalmaya başlayarak yaşamlarına farklı bir renk katan ev emekçisi kadınlar, erbanenin yaşamlarını  değiştirdiğine dikkat çekti. 
 
İnsanın kendini içinde bulduğu, ruhunu dinlendirdiği müzik, her insanın hayatında yer edinen bir sanat dalı. Birçok kişi enstrüman ya da vokal kurslarına giderek müzikle ilgilenirken, bu alanlar aynı zamanda kadınlar için önemli bir sosyal alana da dönüşüyor. Dersim’deki Munzur Akademi’de ev emekçisi Rojda’dan daha önce hiç erbane görmeyen Edirneli Ruziye’ye kadar farklı kesimlerden öğrenci bulunuyor. 
 
‘Hayatımda çok şey değiştirdi’ 
 
Çocukluğundan beri erbaneye ilgi duyan ev emekçisi Rojda Katırca, “Erbane kurslarının başladığını duyunca da hemen kayıt yapmak istedim. 1 yıl boyunca ders aldım. Pandemi sürecinde de derslerimi bırakmadım ve online bir şekilde derslere katılmaya devam ettim” diye belirtti.İleriki süreçlerde başka yerlerde de erbane çalmak istediğini ifade eden Rojda, “Kendimi daha çok geliştirmek istiyorum. Örneğin bizim aile ortamında sazlı sözlü akşamlar olur. Biri saz çalarken ben de erbaneyi konuşturmak istiyorum. Bu bana büyük bir mutluluk verir. Erbane benim bütün stresimi alıyor. Hayatımda o kadar çok şey değiştirdi ki huzur bulduğum tek şey diyebilirim” dedi.
 
‘Konserde ilgimi çekti’ 
 
Erbane ve Kürt kültürüyle çok sonradan tanışan Edirneli Ruziye Kandil  ilgisinin bir Mikail Aslan konserinde gerçekleştiğini söyledi. Ruziye, “Konserde herkes Zazaca konuşuyordu ve ben tek kelime bile anlamıyordum. Bunun üzerine ‘Ben bu dili öğrenmeliyim’ dedim ve Munzur Akademi ile tanıştım. Ardından ise Munzur Akademi’deki diğer etkinlikler ile tanıştım. Bu etkinlikler içerisinde beni en çok etkileyen ve düzenli bir katılım sağladığım erbane oldu” ifadelerine yer verdi.
 
Daha önce erbaneyi hiç görmediğini,  adını bile bilmediğini dile getiren Ruziye şöyle devam etti: “Dersim’de genç kadınların sırtında gördüğüm erbane beni çok etkilemişti. Onları gördükten sonra aklımda, ‘Benim de erbanem olsa, sırtıma atıp yürüsem’ diye geçirdim. Ardından erbane alarak kursa başladım. Kursa başladıktan sonra erbane çalmanın göründüğü kadar kolay olmadığını, disiplin ve düzen istediğini gördüm. Akademiyle tanışmam hayatımı değiştirdi. Notaları okuyorsunuz ardından da vuruşa çeviriyorsunuz. Bu müthiş bir rahatlama, herkese tavsiye ediyorum. İlerisi için ders vermeyi çok isterim.”
 
‘Erbane çalmak beni gururlandırıyor’
 
Elazığ’da yaşayan ev emekçisi Zilan Atmaca ise, “Erbane kursu verileceğini duyunca çok sevindim ve ben de katılmak istedim. Eşim de müzikle ilgilenir ve birçok müzikli ortama girip çıkar. Ben de hep bir enstrüman çalmak istiyordum ve erbanede karar kıldım. Bu kararı vermekle de çok iyi etmişim. Elazığ için çok güzel bir etkinlik oldu. Pandemi sürecinde derslerimiz oldukça aksadı ama online ders almaya devam ettim. Kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Erbane zaten toplu ortamda çalınca daha güzel oluyor. Bir kadın olarak erbane topluluğunun içinde yer almak isterim. Bir şey yapabiliyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.