Lilav Kitapevi’nden 25 Kasım dolayısıyla kampanya

  • 10:11 24 Kasım 2020
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Lilav Kitapevi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kitap satışlarında kadınlara yönelik kampanya başlattı. Kampanya yarın da devam edecek.
 
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan Lilav Kitapevi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kadınlar için kitap indirimi kampanyası gerçekleştiriyor. Kitapevi, bu kampanya ile kadınların kitaplara daha kolay ulaşmasını hedefliyor. Lilav çalışanı Berfin Turan, 23 Kasım’da başlayan ve yarın da devam edecek olan kampanyaya dair konuştu.
 
‘Kadın sadece tahakküm altında değildir’
 
Şiddetin, tarihsel köken açısından devletli uygarlıkları başlangıcıyla beraber görülmeye başladığını söyleyen Berfin, devletçi uygarlıkların tüm toplumu tahakküm altına almaya kadınlardan başladığını aktardı. Berfin, “Bu süreçle başlayan fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddet günümüze kadar süregelmiştir. Kadınlar bugün yaşamlarının her alanında bu şiddete maruz kalmaktadır” diye konuştu.
 
‘Kadınların daha çok okumasını hedefliyoruz’
 
Şiddetin toplumsal bir sorun olduğunun altını çizen Berfin, bu toplumsal sorunun artık herkes tarafından kabul gördüğünü ve buna yönelik verilen her mücadelenin bilinçli ve zihinsel düzeyde olması gerektiğini vurguladı. Şiddetle mücadelede bilinçlenmenin önemine işaret eden Berfin, “Şiddet olgusu öncelikle zihniyette yok edilmelidir. Bu anlamda bizce zihinsel mücadelenin temeli anlamdır, okumadır, kitaptır. Bizler de bunu esas alarak böyle bir kampanya yaptık. Bu kampanya ile kadınların daha çok kitap okumasını hedefliyoruz” dedi.