Newaya Jin ‘Diktatör yargılanıyor!’ manşetiyle çıktı

  • 09:04 1 Aralık 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Kadın gazetesi Newaya Jin’ın Aralık sayısı “Diktatör yargılanıyor!’ manşetiyle çıktı. 
 
Avrupa’da yayın yapan aylık kadın gazetesi Newaya Jin’ın Aralık sayısı “Diktatör yargılanıyor!”  manşetiyle okurla buluştu. Dikkatleri 2020 yılı kadın gündemlerine çeken gazete, Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) 25 Kasım’da startını verdiği “Diktatörün yargılanması için 100 Neden” kampanyasını manşete taşıdı. 
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 18 yıllık iktidarı boyunca işlediği savaş suçlarından yargılanması ve soykırım düzeyine varan kadına dönük uygulamaların cezalandırılmasını hedefleyen kampanyaya dair analiz yazılarını Nilay Egeli ile Gulistan Çiya Îke kaleme aldı. Bir diktatörün kadına karşı suçlarla ilgili yargılanmasını talep etmenin bir ilk olduğunu hatırlatan yazarlar, kampanyanın temel taleplerinden biri olan “feminicid”in insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak tanımlanmasına dikkat çekti. 
 
2021’e akan direniş mirası
 
2020 yılında kadın lehine öne çıkan başlıkları ise Dilzar Dîlok değerlendirdi. 2020 yılının büyük kötülükleri not düştüğü kadar,  direniş tarihine yazılacak güzel sonuçları da ortaya çıkarttığını ifade eden Dilzar, dünyanın insanlığa ve kadınlara olan kötü/yanlış bakışını düzeltmedikçe hiçbir kötülüğün bitmeyeceğini ve hiçbir insanın özgür olamayacağının altını çizdi. 
 
Simten Coşar ise gündemdeki temel başlıklardan biri olan kürtaja dair yazdı. Muhafazakar hükümetlerin kadın bedenleriyle ilgili sık sık toplumsal yoklamalar yaptıklarını, kürtajın topluma ilişkin muhafazakarlığı ölçmeye çıkış açısından en elverişli meselelerden biri olduğunu anımsatan Simten, bedeni akıldan, akılı ruhtan, ruhu bedenden ayırmayan bir feminist politika ihtiyacına vurgu yaptı.
 
Zerya Gül kadın cinselliği üzerine yazdı 
 
Kadın cinselliği, kimliği ve doğasına ilişkin tarihsel gelişim sürecine dair dizi-araştırma yazısını ise gazetenin yazarlarından Zerya Gül derledi. Ana-tanrıça kültürü etrafında gelişen doğal toplumda, doğa ve yaşamla bağı öne çıkan kadın cinselliği ve doğurganlığının kutsandığını hatırlatan Zerya, cinselliğin bir kullanma ve kullanılma aracına indirgeyişin devletçi zihniyetin ürünü olduğunu hatırlattı. 
 
‘Jineolojî atölyeleri’ tanıtılıyor
 
Jineoloji sayfasında Ruken Aras, “Jineolojî atölyeleri”nin tanıtımını yaparken, ekonomi kategorisinde ise Çarçel Engizek sömürü çarkına karşı dikkatleri özgürlükçü emeğe çekiyor. 
 
‘Daha güçlü ve talepkarız’
 
Mayıs 2020 tarihinde polis baskını yapılarak kapatılan ve birçok üyesi gözaltına alınan Rosa Kadın Derneği’nin çalışmalarına dair makaleyi derneğin başkanı Adalet Kaya kaleme aldı. 
 
‘PDK vîna jinê nas nake’
 
Gazetenin köşe yazarlarından Bêrîtan Zagros “PDK vîna jinê nas nake” makalesi ile KDP’nin kadın politikalarına dikkat çekerken, Roza Metîna ise “Koletiya modern û parastina mafên mirovan” başlığını tercih etti. 
 
Direnişin sanatı
 
Aralık sayısında sanata dair gündeme de geniş yer verildi. Konuyla ilgili oyuncu, yönetmen ve tiyatro öğretmeni Rûmet Beko ile yapılan röportaj gazetenin bu sayısında yer alıyor. Efrîn’de dünyaya gelen ve Türkiye’nin saldırılarının gerçekleştiği 2019 baharına kadar burada yaşayan kadının tiyatroya uzanan hayat hikayesini kendi yorumundan okuyacaksınız.
 
KAKTÜS’ten toplumsal mesajlar…
 
Yeni sayıda dikkat çeken başlıklardan biri de Amara Dorşin’in devrimci Alman bir anne ile yaptığı söyleşi oldu. 
 
Portre sayfalarında halk sanatçısı “Fetane Welîdî’ ile Avusturyalı feminist yazar ve sosyolog “Eva Maria Cox”un portrelerine yer verildi. Toplumsal mesajlar içeren KAKTÜS köşesinin yanı sıra sağlık ve bilimle ilgili gelişmeleri de yeni sayıda bulmak mümkün. 
 
Madura Urmiye’ye dair anı yazısını ise Ruhal Yıldız kaleme aldı.