Zehra Doğan'ın resimleri Fransa'da sergilenecek

  • 10:04 24 Haziran 2018
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ-Tutuklu gazeteci ressam Zehra Doğan'ın cezaevine girmeden önce ve girdikten sonra yaptığı resimler, Eylül ve Ekim ayları arasında Fransa’da düzenlenecek olan Başka Dünyalar Festivali’nde sergilenecek. 
 
Eylül ve Ekim ayları arasında Fransa’da düzenlenecek olan Başka Dünyalar Festivali’nde gazeteci ressam Zehra Doğan’ın resimleri sergilenerek, bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Fransa'nın batısında bulunan Bretanya bölgesinde gerçekleşecek olan festivalin düzenleyicileri arasında Kedistan da yer alıyor. 
Konuya ilişkin yapılan açıklamada, projenin Ocak 2018'de eş zamanlı yapılmış iki serginin devamı niteliğinde olduğuna dikkat çekilerek, “Birinci sergi, Morlaix kentinde, Traon Nevez mekanında 15 gün içinde 750 kişiyi ağırlarken, ikincisi Angers'de 2000'den fazla kişi tarafından ziyaret edildi” denildi. 
Bugüne kadar, Avrupa'nın çeşitli yerlerinde, Zehra'ya ait eserlerin hem orijinallerinin hem de baskılarının birçok kez sergilendiğine dikkat çekilen açıklamada, bu sergilerin şu ana kadar çok geniş bir kitleye ulaştığı da vurgulandı. 
 
Festivalden elde edilecek bütçenin çeşitli projelerde yardım olarak kullanılacağı vurgulanırken, etkinlik kapsamında crowdfounding kampanyası açıldığı da vurgulandı. 
 
Zehra’nın tutuklanmadan önce çizdiği resimlerin yanı sıra Diyarbakır Cezaevi’nde yaptığı yeni resimlerin de sergileneceği festivalde, sinema gecesi ve farklı seans ve mekanlarda film gösterimleri ve yönetmenlerle söyleşiler de yapılacak.
 
Festival kapsamında Zehra'nın tanıklığı ile bağlantılı farklı konularda, akademisyen, sanatçı, gazeteci ve aktivistlerin katılacağı 8 panel de gerçekleştirilecek.
Etkinlik,  Zehra’nın tanık olduğu gerçekleri yine onun eserleriyle ve sözleriyle kamuoyuna aktarmayı amaçlarken, Türkiye'deki farklılıkların,  özellikle Kürt halkının, kadınların ve tutsakların durumuna ilişkin farkındalık yaratmayı hedefliyor. 
 
Etkinlikler bir ay boyunca sürecek.