Hemşire Sevgül Tekin: Kadınların regl dönemi hakkında eğitim alması şart

  • 09:03 30 Haziran 2019
  • Sağlık
DİYARBAKIR - Regl döneminde sancılara karşı ne yapılması gerektiğini anlatan hemşire Sevgül Tekin, “Kadınlar regl dönemi hakkında yetersiz bilgilendirildiklerinden kaynaklı birçok hastalıkla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu nedenle eğitim almaları şart” dedi.
 
Regl dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenler, kadınların hayatını kolaylaştırıyor. Sağlıklı bir kadın, menopoz dönemine kadar her ay bu döngüyü yaşıyor. Regl dönemi ile ilgili pek çok yanlış bilgi de kulaktan kulağa dolaşıyor. Kadın Doğum Hemşiresi olan Sevgül Tekin, regl döneminde bilinmesi gerekenleri ve ne yapılmasına ilişkin ajansımıza değerlendirmelerde bulundu.  Serpil, “Ağrılı adet görme, üreme çağında birçok kadın regl döneminin ayıplanmasından kaynaklı kendisini bu konuda bilgilendirmiyor. Bundan kaynaklı ilk başta sağlıkçıların, annelerin ve okul eğitimcilerin yeni regl olacak genç kadınları bu konuda bilgilendirmeleri gerekiyor ”dedi.
 
Regl dönemi
 
Sevgül, regl döneminin 11-14 yaşlarında başladığını aktararak, “Menstrüasyon (Regl, adet) dönemi, kadınlarda üreme hormonlarının aylık normal döngüleri sebebiyle ayda bir kez üremeye hazır hale gelmesi ve üreme döngülerinin bir parçasıdır. Regl dönemi 11-14 yaşları arasında görülür. Tabi bu 9 yaşa kadar indirilebilir. Veya 16 yaşına kadar çıkabilir. 16 yaşından sonraya kadar hala regl olunmamışsa muhakkak jinekolog ile temasa geçilmeli” diye belirtti.
 
Hijyen nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmeli?
 
Sevgül, regl döneminde hijyenden kaynaklı pet veya tampon kullanılıyorsa, petin en az 4-6 saatte ve tampon kullanımı ise 3-4 saatte değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Sevgül, “Kadınlar bu süre zarfında kendilerinden rahatsızlık duyuyorsa daha sık aralılarla değişim yapabilir ”dedi.
 
Regl döneminde sancılara karşı ne yapılabilir?
 
Regl sancılarını daha aza indirmek adına yapılması gerekenleri sıralayan Sevgü şunları kaydetti: "Masaj, sıcak uygulama, sıcak banyo, ayaklara sıcak uygulama kadını rahatlatır. Dikkat edilmesi gereken sıcak uygulama direk olarak karın bölgesine yapılmamalıdır. Çünkü karın içi mevcut olan ve bilinmeyen iltihabi bir durumu arttırabilir. Kadında adet döneminden önce karında şişlik; Memelerde gerginlik, baş ağrısı görülüyor ise adetten yaklaşık 1 hafta önce tuzu kısıtlamak, kafeinli gıdalardan uzak beslenmek, maydanoz tüketmek, ıhlamur, rezene çayı içmek bir miktar da olsa ödemi azaltacaktır.”
 
Demir kaybına karşı kırmızı et
 
Regl döneminde vücutta demir, magnezyum ve B6 vitamini seviyelerinde de azalma olabileceğini dile getiren Sevgül, bu dönemde vücutta kanamayla birlikte özellikle demir kaybının çok fazla olduğunun altını çizdi. Sevgül, “Bu nedenle adet dönemi boyunca kırmızı et, yumurta, tavuk, balık tüketmekte fayda var. 90 gram kırmızı et, 150 gram tavuk ya da balık yeterli olacaktır. C vitamini, demir emilimini artırdığı için kırmızı et, tavuk, yumurta tüketirken yanında bir bardak taze sıkılmış portakal suyu, bol domates ve maydanoz tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde de demir içeriği yüksektir. Bu demirin vücut için yararı çok. Eğer yanında belli bir miktar et-tavuk-balık tüketilirse vücut için faydalı olacaktır. Pekmez ve siyah üzüm de demir bakımından zengindir.  Günlük bir yemek kaşığı pekmez veya bir avuç siyah üzüm tüketilmesi beslenmenize demir açısından destek sağlar” diye konuştu.